V Británii zakázali trans ľuďom súťažiť proti ženám. Komunita kritizuje, že je to diskriminácia

Untitled 2 1

Britské veslovanie zakázalo transrodovým športovcom súťažiť v elitných ženských pretekoch, ale vytvorilo tri rôzne kategórie, ktoré umožňujú účasť transrodových osôb.

Nová politika vstúpi do platnosti 11. septembra, uviedlo britské veslovanie vo štvrtok.

Britské veslovanie uviedlo, že iba športovci, ktorí sú „pri narodení priradení k ženskému pohlaviu“, budú môcť súťažiť na jeho ženských podujatiach a reprezentovať Veľkú Britániu alebo Anglicko na medzinárodných súťažiach.

Okrem ženskej kategórie budú môcť všetky športovkyne súťažiť v „otvorenej“ kategórii, pričom organizátori môžu ponúknuť „zmiešanú“ kategóriu, ak 50 % oprávnených posádok bude zo ženskej kategórie.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zmutované šváby sa premnožili v obľúbenej destinácii Slovákov

Práva transsexuálov sa v posledných mesiacoch stali hlavnou témou rozhovorov, keďže šport sa snaží nájsť rovnováhu medzi inkluzívnosťou a zároveň zabezpečiť, aby nedochádzalo k nespravodlivému zvýhodňovaniu.

Skupiny na obhajobu LGBTQIA+ tvrdia, že vylúčenie transšportovcov sa rovná diskriminácii, zatiaľ čo kritici začlenenia transsexuálov do ženských športov argumentujú, že prechod cez mužskú pubertu poskytuje športovcom fyzickú výhodu, ktorú prechod nezmierňuje.

„Britské veslovanie sa zaviazalo podporovať prostredie, v ktorom je veslovanie prístupné a inkluzívne, a zabezpečiť, aby sme poskytovali príležitosti a potešenie pre všetkých,“ uviedla organizácia vo vyhlásení.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

„Aby sme to dosiahli spravodlivým spôsobom, musíme stanoviť podmienky súťaže, ktoré zabezpečia spravodlivú a zmysluplnú súťaž tým, že zavedieme potrebné a primerané obmedzenia oprávnenosti.“

Svetové veslovanie umožňuje transrodovým športovcom súťažiť v kategórii žien, ak znížia hladinu testosterónu pod päť nanomolov na liter počas 12 mesiacov.

Svetová atletika, svetový vodný motorizmus a riadiaci orgán cyklistiky UCI patria medzi svetové federácie, ktoré v posledných rokoch sprísnili pravidlá účasti. Riadiaci orgán svetového futbalu FIFA tiež prehodnocuje svoje pravidlá týkajúce sa oprávnenosti transrodových osôb.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *