Naše babičky varili najchutnejšie jedlá na bravčovej masti, dnes je vraj nezdravá. Tak aká je pravda?

prasiatka

Bravčová masť je veľmi obľúbený tuk, ktorý sa používa okrem iného v cukrárstve a na vyprážanie rôznych druhov mäsa. Nátierku na chlieb môžeme pripraviť aj z masti s cibuľou a slaninou. Mnoho ľudí sa však tomuto tuku vyhýba kvôli svojmu zdraviu. Mali by ste teda siahnuť po bravčovej masti alebo radšej nie?

Bravčová masť nie je nič iné ako tavený bravčový tuk, teda tuk. Bravčová masť bez akýchkoľvek prísad je ideálna na vyprážanie, pretože má vysoký bod zadymenia a nepripaľuje sa ani pri dlhodobej tepelnej úprave. Veľa ľudí vypráža na masti napríklad bravčové rezne alebo šišky.

Bravčovú masť môžeme použiť aj ako nátierku na chlieb. Stačí spojiť s cibuľou a oškvarkami z údenej slaniny. Jablko je tiež skvelým doplnkom k bravčovej masti, pretože zvýrazní chuť nátierky. Krajec chleba natretý bravčovou masťou a podávaný s kyslou uhorkou je pomerne obľúbená maškrta.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Tajná funkcia škrabky, ktorá vám uľahčí robotu ako nikdy predtým
slanina

Nie každý však vie, z čoho sa bravčová masť vlastne skladá a prečo by sme ju nemali zneužívať. Konzumácia nadmerného množstva bravčovej masti alebo časté vyprážanie v nej môže mať vážne zdravotné následky.

Je bravčová masť zdravá? Aké je zloženie bravčovej masti?

Bravčová masť je zdrojom mononenasýtených a nenasýtených mastných kyselín, ktoré priaznivo pôsobia na činnosť nervovej sústavy a tiež omega-9 mastných kyselín, ktoré sú prevenciou kardiovaskulárnych ochorení. Bravčová masť obsahuje aj vitamín D. Tu však výhody obľúbenej nátierky končia. V porovnaní s maslom bravčová masť neobsahuje bielkoviny a iné vitamíny. Bravčová masť má oveľa viac tuku a je oveľa kalorickejšia – 100 g masla má 717 kcal, bravčová masť 902 kcal.

Prečítajte si o výhodách a nevýhodách obľúbeného živočíšneho tuku

Najväčšou výhodou bravčovej masti je obsah nenasýtených mastných kyselín a to, že tuk je ako stvorený na vyprážanie. Má vysoký bod zadymenia, takže sa na panvici nepripáli a preto je jedlo vždy dobre prepečené.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Rozsypte toto po dome a pavúky od vás utečú a už sa nevrátia

Nadmerné používanie bravčovej masti v strave však prispieva k rýchlemu priberaniu, ukladaniu tuku vo vnútorných orgánoch, ateroskleróze, ischemickej chorobe srdca, infarktu a mnohým ďalším nebezpečným ochoreniam.

Môžeme použiť bravčovú masť, ale naozaj v malom množstve. Zaujímavosťou je, že je lepšie používať domácu bravčovú masť, ktorá nie je stuhnutá a teda neobsahuje škodlivé trans izoméry. Klasickú bravčovú masť je však najlepšie nahradiť jej rastlinným ekvivalentom, napríklad z fazule . Táto bravčová masť chutí rovnako dobre aj s krajcom chleba, no je oveľa zdravšia. Na vyprážanie zvoľte rastlinné oleje, napríklad repkový, ktorý má tiež vysoký bod zadymenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *