Ako zahustiť guláš? Múka nie je jediný spôsob

gulas

Guláš je obľúbené jedlo, ktoré prichádza v rôznych verziách. Základom gulášu sú bez ohľadu na vybrané doplnky šťavnaté mäsové kúsky v lahodnej hustej omáčke. Ideálnu hrúbku omáčky získate zredukovaním vody alebo pridaním hustej mastnej smotany.

Kľúčovou otázkou pre výsledný efekt nášho guláša je výber surovín na jeho prípravu. Guláš varený s červeným mäsom bude oveľa bohatší ako jeho náprotivok z hydiny. Taktiež chuť hovädzieho alebo jahňacieho guláša je úplne iná ako chuť morčacieho alebo kuracieho gulášu.

Jedinečný vplyv na guláš má aj pridanie zeleniny. Toto jedlo obohatí veľké množstvo papriky, cibule a zemiakov. Navyše, zelenina dusená dlhší čas má tendenciu sa v omáčke rozpadať. Guláš s množstvom zeleniny bude hustejší ako ten s menším množstvom zeleniny. Čo však robiť, keď samotný výber ingrediencií nedáva uspokojivý účinok?

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Slováci ak idete na dovolenku pozor! Takto si zlodeji označujú domy

Prívar zahustíme smotanou

Na zahustenie guláša je ideálna hustá kyslá smotana . Okrem samotnej konzistencie ovplyvňuje aj chuť celého jedla a robí ho zamatovejším . Pri zahusťovaní smotanou dávame pozor aby sa nezrazila .

gulas1 1

Smotanu nelejte priamo do hrnca s gulášom . Takáto smotana by mala byť vopred stuhnutá, t. j. dôkladne premiešaná s malým množstvom horúcej omáčky . Až potom môžeme do pokrmu pridať pripravenú smotanu.


Ak chceme mať guláš hustejší, môžeme do stuhnutého krému pridať lyžicu múky . Po dôkladnom rozotretí všetko vlejeme do hrnca a za stáleho miešania privedieme do varu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zo šupky tohto ovocia urobíte dokonalé hnojivo pre vaše rastliny v záhrade

Ako zahustiť guláš bez pridania ďalších prísad

Najjednoduchším, no trochu časovo náročným spôsobom, ako zahustiť guláš, je zredukovať ho. To znamená , že guláš necháme na ohni dostatočne dlho, aby sa odparila prebytočná voda. Tento guláš by sa mal variť na miernom ohni bez pokrievky .

Odparovanie vody z guláša má háčik . Čím menej vody je v miske, tým je jej chuť intenzívnejšia . To platí aj pre soľ pridávanú do nášho jedla – zahustenejšia omáčka bude mať vyššiu koncentráciu soli. Z tohto dôvodu by sa solenie podľa chuti malo nechať až na úplný koniec varenia, keď je konzistencia omáčky vhodná

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *