Čínska armáda rozmiestnila 347 satelitov vrátane 35 vypustených za posledných šesť mesiacov, aby mohla zasiahnuť americké sily v budúcom konflikte, uviedol v utorok na vypočutí v Senáte veliteľ vesmírnych síl.
Vesmírne sily Generál B. Chance Saltzman uviedol, že Rusko tiež testuje a rozmiestňuje orbitálne protisatelitné zbrane, rozsiahle kybernetické kapacity a pozemné protisatelitné rakety, elektronické rušičky a lasery.
Pokročilejšie čínske vesmírne zbranepredstavujú „bezprostrednú hrozbu“ útokov vo vesmíre, zatiaľ čo menej schopné ruské vesmírne prostriedky tiež predstavujú „akútnu hrozbu“ útokov alebo narušenia činnosti amerických satelitov.
Tieto dve krajiny „majú v úmysle zamerať sa na vnímané slabé miesta USA a eliminovať americkú výhodu vo vesmírnej oblasti,“ povedal štvorhviezdičkový generál na utorkovom vypočutí senátneho podvýboru pre strategické sily. „Obaja očakávajú, že vesmír bude kľúčom k budúcej vojne tým, že umožní presné údery na veľké vzdialenosti. Obaja sa usilujú o informačnú prevahu tým, že znefunkčnia protivníkove vesmírne komunikačné a navigačné systémy.“
Generál Saltzman uviedol, že Čína agresívne buduje vesmírne zbrane a technológie na útoky na vesmírne systémy a pozemné komponenty. Cieľom Pekingu je stať sa do roku 2045 vedúcou svetovou vesmírnou mocnosťou v rámci tzv . vesmírneho sna , ktorý čínski predstavitelia nazývajú „vesmírnym snom“, a to nasadením laserov, ktoré môžu útočiť na satelitné senzory, a rušičiek elektronického boja, ktoré môžu vyradiť GPS a komunikačné satelity.
Čínska armáda má aj niekoľko typov rakiet odpaľovaných zo zeme, ktoré sú schopné zasiahnuť satelity na obežnej dráhe.
Treťou vesmírnou zbraňou Číny sú satelity na obežnej dráhe, ktoré môžu zachytiť a zničiť zraniteľné plavidlá z nepriateľských krajín.
Veľké obavy vyvoláva vývoj protisatelitných zbraní, ktorými Čína útočí na najvyššie satelity, ktoré sa pohybujú podľa rotácie Zeme. Generál Saltzman uviedol, že satelity na geosynchrónnej obežnej dráhe vo výške 22 236 míľ môžu každý pokryť tretinu Zeme senzormi, ktoré sa snažia zbierať fotografické alebo elektronické informácie.
V záujme zvládnutia hrozby útoku na geostacionárne satelity prechádzajú vesmírne sily na rozmiestnenie veľkého počtu satelitov, ktoré sú odolné voči útokom na nízkej obežnej dráhe Zeme, vrátane „schopnosti nájsť, opraviť a sledovať“ hypersonické rakety, povedal generál Saltzman.
Ochrana satelitov pred zabijáckymi robotmi na obežnej dráhe, ktoré môžu satelity uchopiť, je zložitejšia.
„Pokiaľ ide o zachytenie satelitov a ich stiahnutie z obežnej dráhy, je oveľa ťažšie sa s tým vysporiadať, keď máte menej manévrovateľné, staršie satelity,“ povedal generál Saltzman.