Nechávate mokrú bielizeň v práčke? Je to chyba, ktorá vás môže stáť zdravie

pracka
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Nechávať mokré oblečenie v práčke je vážna chyba. Ak ju robíte aj vy, mali by ste čo najskôr zmeniť svoje zvyky. Vďaka tomu bude vaša bielizeň čistá, voňavá a bez baktérií.

Asi každému sa stalo, že mokré oblečenie zostalo v práčke dlhší čas. Niekedy sa cyklus skončí v najmenej vhodnej chvíli – keď pozeráte film, pripravujete jedlo, nevrátili ste sa z nákupu alebo ste jednoducho zaspali. Takéto situácie sú normálne. Bohužiaľ, ak sa opakujú, môžu mať veľmi negatívne dôsledky.

Prečo je mokré oblečenie v práčke vážnou chybou?

Niektorí ľudia si myslia, že sa nič zlé nestane, ak sa mokré oblečenie nechá v práčke 8 až 12 hodín. Ukazuje sa však, že to nie je pravda. Odborníci upozorňujú, že mokrú bielizeň treba čo najskôr zavesiť. Maximálny čas, ktorý môže byť v práčke, je len 30 minút. Po tomto čase sa začnú množiť nebezpečné baktérie. Čím dlhšie zostanú materiály v bubne mokré, tým viac baktérií na nich bude. Ak bielizeň uchováte veľmi dlho, začnú sa v nej vytvárať aj plesne. Signálom, že sa tak stalo, bude nepríjemný, štipľavý zápach vychádzajúci z bubna. Bude potrebné nielen znovu vyprať, ale aj dôkladne vyčistiť práčku.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Dajte si na noc hubku na riad do chladničky a uvidíte ten rozdiel

V práčke nie je len mokré oblečenie. Aké ďalšie chyby robíme pri praní?

Mokré oblečenie ležiace v práčke príliš dlho je len jednou z viacerých chýb, ktoré mnohí ľudia pri praní robia. Tu je niekoľko tipov, čo robiť a čo nerobiť, aby proces prebehol hladko.

  • Dávajte si pozor na množstvo pracieho prostriedku, ktoré pridávate do bielizne. Viac prášku alebo tekutiny neznamená, že bielizeň bude čistejšia. Len to viac zaťažuje práčku, ktorá vytvára viac peny a potom ju musí odstrániť. Môže sa stať, že prebytočný prací prostriedok sa z tkanín úplne nevypláchne, takže sa na nich začnú množiť baktérie.
  • Závažné škvrny vždy zotrite. Ak odolnú škvrnu hneď ošetríte mydlom na odstraňovanie škvŕn a vodou a pred vhodením odevu do práčky ho na niekoľko minút namočíte, škvrna sa ľahšie vyperie.
  • Nepúšťajte práčku naplnenú do polovice alebo príliš preplnenú. Napríklad práčka naplnená do polovice spotrebuje takmer toľko elektrickej energie ako plná práčka. Na druhej strane preťaženie bubna sa môže skončiť poruchou. Pred zapnutím cyklu skontrolujte, či môžete dovnútra vložiť ruku. Ak sa dovnútra pohodlne zmestí, je to znamenie, že pranie je tak akurát.
  • Zapnite zipsy a gombíky na oblečení. Nezapnuté zipsy sa môžu zachytiť o iné oblečenie a poškodiť ho. Nezapnutým košeľiam môžu po vypraní chýbať gombíky. Chráňte svoje oblečenie a samotný bubon, ktorý by sa mohol poškodiť napríklad nezapnutými pracími prackami.
  • Pravidelne čistite práčku. V nevypratej práčke sa množia plesne a huby. Po čase sa z bubna začne šíriť nepríjemný zápach. To je signál, že musíte konať. Nečistoty z práčky sa môžu preniesť na vaše oblečenie.
Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Nenapadlo by vás, čo pomôže proti vlhkým oknám. Máte to doma všetci

Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *