Nekupujte nádoby na sadenice, urobte si ich doma z roliek toaletného papiera

kvetya

Kartónové rolky toaletného papiera možno úspešne použiť na siatie semien a produkciu sadeníc. Poradíme vám, ako ich pripraviť na výsev semien a ako do nich zasadiť priesady.
Mnoho ľudí si namiesto toho, aby si kupovalo hotové sadenice kvetov a zeleniny na výsadbu do záhrady, sadenice pripravovalo sami.

Na výsev semien sa používajú nielen špecializované škatule, multinádoby či multiplikátory, ale aj rôzne provizórne nádoby, ako sú poháre na jogurty, syry či iné potravinárske výrobky.

Záhradkári, ktorým záleží na ekológii, ochotne používajú biologicky rozložiteľné produkty, napríklad rašelinové kvetináče. Do akých ďalších ekologických nádob môžete zasiať semená zeleniny a kvetov?


Črepníky na siatie semienok z roliek toaletného papiera

Ekologickým spôsobom je použitie roliek toaletného papiera na výsev semien. Namiesto vyhadzovania do odpadu môžeme úspešne nahradiť iné nádoby, napríklad často používané plastové kvetináče. Ide o lacné riešenie a zároveň zapadá do trendu recyklácie a filozofie zero waste .

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Trávnik koste len v tomto čase, inak mu veľmi ubližujete a nebude dobre vyzerať

Ako vyrobiť sadenice z roliek toaletného papiera?

Jednorazové kvetináče na výrobu sadeníc môžu byť vyrobené z roliek toaletného papiera – ich veľkosť a tvar sú optimálne.

Na prípravu sadeníc použite celé rolky alebo ich prekrojte na polovicu (z jednej rolky potom môžu vzniknúť dva črepníky). Niektoré rastliny vyžadujú hlbšie nádoby, iné – plytšie. Celé rolky sa budú hodiť rastlinám, kde príprava priesad trvá dlho (6-8 týždňov) a priesady dorastajú do väčších rozmerov. Polovičné rolky sa používajú pre rastliny, ktoré produkujú sadenice v kratšom období: 3-4 týždne. Ukážkové video ako si vyrobiť sadenice:


Vysievanie semien do kvetináčov z roliek toaletného papiera

Pripravené rolky (celé alebo polovice) treba na jednej strane ohnúť, aby sa vytvorilo dno (zabráni sa tak vysypaniu zeminy pri plnení hrnca).
Potom substrát nasypeme do papierových nádob – môže to byť hotový substrát na siatie semien, alebo zmes rašeliny a piesku.
Takéto papierové kvetináče postavte na tácku alebo stojan.
Potom vysejeme semená (do hĺbky v závislosti od preferencií rastlinného druhu).
Substrát po vysiatí zľahka navlhčite vodou. Do jedného črepníka nedávajte príliš veľa semien.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Obyčajnú vodu nestačí piť počas horúčav. Hydratujte sa tým, čo máte všetci doma


Ako sa starať o sadenice vo valcových kvetináčoch?

Podnosy s kotlíkmi umiestnite na teplé a slnečné miesto (napríklad na okenný parapet). O vzchádzajúce sadenice sa treba starať rovnako ako o sadenice vyrábané v tradičných nádobách. Nezabudnite ich chrániť pred prievanom a nízkymi teplotami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *