Nemusíte mať záhradu. Pestujte takto uhorky na balkóne

uhorky pestovanie balkon 1

Nič nie je také uspokojujúce ako zber vlastnoručne vypestovanej zeleniny. Vedeli ste, že nemusíte mať záhradu, aby ste si mohli pochutnať na vlastných uhorkách? Pestovanie uhoriek na balkóne je naozaj jednoduché. Držte sa týchto niekoľkých jednoduchých pravidiel a budete ich zbierať aj toto leto.

Nie každý z nás sa môže tešiť z vlastného kúska zeme. Stavba domu je veľký výdavok a pozemky dosahujú závratné ceny. Mať vlastnú záhradu sa stalo vzdialeným snom, čo však neznamená, že si nemôžeme pestovať zeleninu na balkóne.

Jednou z takýchto druhov zeleniny sú uhorky. Pestovanie uhoriek na balkóne sa podarí aj začínajúcemu záhradníkovi. Stačí dodržiavať niekoľko pravidiel a ešte tento rok budete mať prvú úrodu.

Pestovanie uhoriek na balkóne

Chcete pestovať uhorky na balkóne? Poobzerajte sa po špeciálnych semenách, ktoré sú odolné voči chorobám. Na pestovanie na balkóne záhradníci odporúčajú najmä odrody Dar, Iznik a Tanja. Semená môžete vysiať priamo do zeme alebo si pripraviť sadenicu, ktorá urýchli úrodu. Ak so záhradkárskym dobrodružstvom ešte len začínate, odporúčame druhý spôsob.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Tajná funkcia škrabky, ktorá vám uľahčí robotu ako nikdy predtým

Ako pripraviť sadenicu? Potrebujete plastové, papierové alebo rašelinové nádoby, semená a úrodnú, priepustnú pôdu s neutrálnym pH. Do nádoby vložte pôdu a do nej vložte semená. Prikryte ju trochou zeminy a sadenicu zalejte. Presuňte ju na teplé, dobre osvetlené miesto.

uhorky

Zalievajte ju malým množstvom vody raz týždenne a po mesiaci by už mala rastlina vytvoriť prvé listy. Keď jej vyrastú 2 – 3 listy, je pripravená na presadenie do vlastnej pôdy. Nezabudnite, že bez ohľadu na to, aký spôsob výsevu si vyberiete (či balkónový alebo záhradný), semená zasejte najneskôr v druhej polovici apríla. Sadenice uhoriek sa môžu presádzať do pôdy až po „ochladení“, t. j. po posledných mrazoch.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Po tejto živine sa paradajky rozrastú ako šialené. Potrebnú ingredienciu máte v kuchyni

Ako pripravíte balkón na pestovanie uhoriek? Zásobte sa veľkými kvetináčmi s drenážou s objemom 20 litrov. Vhodné sú plastové, ale aj drevené alebo hlinené. Naplňte ich veľkým množstvom úrodnej, humusovej a zásaditej pôdy a umiestnite do nich sadenice.

Ako pestovať uhorky na balkóne?

Uhorky sú teplomilné rastliny. Na to, aby sa im dobre darilo, potrebujú veľa slnka, preto im zabezpečte teplé a dobre osvetlené miesto. Nezabudnite ich pravidelne zalievať. Kvitnúce uhorky zalievajte raz denne malým množstvom vody a v období zberu úrody zvýšte frekvenciu zalievania na 2 – 3 razy denne.

Keď sa rastlina začne šplhať nahor, poskytnite jej oporu v podobe balkónového zábradlia alebo plastovej podpery. Ak chcete, aby uhorky začali rýchlejšie rodiť, prihnojujte ich raz týždenne živinami z prírodného kompostu alebo kávovej usadeniny. Ako vidíte, pestovanie uhoriek na balkóne nie je také náročné, ako si možno myslíte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *