Nemáte záhradu a chcete mať domáce paradajky? Vypestuje si ich takto na balkóne

paradajky

Zelenina a ovocie priamo z pozemku sú chuťou nášho detstva. Žiaľ, nie všetci máme v súčasnosti záhradu, aby sme si mohli dopestovať vlastné plodiny, ako to robili naši rodičia alebo starí rodičia. Ak však máte v paneláku aspoň malý balkón, môžete si na ňom vypestovať paradajky.

Pestovanie naozaj nezaberie veľa miesta a paradajky budú veľké, šťavnaté a sladké. Ako na to? Je to jednoduchšie, ako si myslíte.

O tomto spôsobe pestovania ste určite ešte nepočuli

Snívate o paradajkách priamo z farmy? Ich pestovanie na balkóne je triviálne. Niet divu, že sa stalo úplným hitom. Čoraz viac ľudí pestuje paradajky týmto spôsobom. Ako? Obrátenou stranou nadol!

Skôr než však začnete pestovať paradajky na balkóne, musíte si pripraviť sadenice. Môžete si kúpiť semená zeleniny, momentálne sú v každom obchode. Dôrazne vám však odporúčame pripraviť si sadenice úplne od základu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Kľúčom k úspechu veľkých a chutných jahôd je urobiť niečo ešte pred zasadením

Pripravte si plastovú nádobu a vyložte ju vatou. Potom ju navlhčite vodou. Opatrne vyberte semená z veľkej paradajky a položte ich na vatu. Celé to umiestnite na teplé, slnečné miesto, napr. do kuchyne na parapet. Keď semená vyklíčia, je čas ich presadiť.

Ako pestovať paradajky na balkóne?

Na pestovanie paradajok na balkóne potrebujete svetlo, priepustnú pôdu, plastové fľaše a povrázok alebo kus drôtu. Veľkosť fľaše si vyberte podľa svojich potrieb a priestoru na balkóne.

Odrežte spodnú časť fľaše. Celú ju zvnútra vystelte hliníkovou fóliou, ktorá udrží teplo. Potom ju položte a cez otvor na pitie vložte sadenicu tak, aby listy boli na vonkajšej strane. Do vnútra fľaše nasypte zeminu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Nevyhadzujte obaly z vajec. Dajú sa z nich vyrobiť úžasné veci a ešte ušetríte

Do fľaše urobte dva otvory a prestrčte cez ne šnúrku alebo drôt, aby ste mohli fľašu zavesiť na balkón hore dnom. Pestovanie paradajok týmto spôsobom má mnoho výhod. V neposlednom rade je to veľká úspora miesta.

para

Prečo pestovať paradajky týmto spôsobom?

Paradajky vysadené vo fľašiach hore nohami nepotrebujú opory. Takisto sa nezlomia ani neohnú. Zalievanie sadeníc je tiež oveľa jednoduchšie a účinnejšie, pretože voda sa dostáva priamo ku koreňom.

Takto vysadené paradajky dozrievajú oveľa rýchlejšie a listy im neobmedzujú prístup slnečného svetla. Brilantné, však?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *