Nemci začali na internete ukazovať, aké majú platy

euro

V Nemecku, kde otázky platov často zostávajú medzi štyrmi stenami, sa prostredníctvom nového fóra na Instagrame začína búrať tabu okolo finančného odmeňovania.

Pod názvom „Gehalt in Deutschland“ (Plat v Nemecku) si takmer 100-tisíc sledovateľov vymieňa fotky výplatných pásiek, aby získali lepšiu predstavu o odmeňovaní v rôznych profesijných skupinách, od poštára až po právnika.

Diskusie na tomto fóre ukazujú, že transparentnosť môže byť cenným nástrojom, obzvlášť pre ľudí na začiatku kariéry či pri zmene zamestnania.

Na príklade 26-ročného logopéda zo Saska, ktorý zarába 2 700 eur čistého na 40-hodinový týždeň, t-online zdôrazňuje, že bez znalosti štandardných platov je ťažké adekvátne vyjednávať o mzde.

Je však dôležité poznamenať, že aj keď v Nemecku zamestnanci veľkých firiem majú právo byť informovaní o platových podmienkach, realita často zaostáva. A v tejto diskusii neostáva stranou ani otázka rodovej nerovnosti, kde ženy zarábajú v priemere menej ako muži.

Príklad 30-ročného mechatronika z Bádenska-Württemberska, ktorý s 35-hodinovým týždňom a 4. daňovou skupinou zarába 2 588 eur, kontrastuje so skúsenosťou skúsených pracovníčok, ktoré za rovnakú prácu dostávajú menej. Takéto fórum môže byť dôležitým krokom k prekonávaniu tabu okolo platov a k zvýšeniu rovnosti v odmeňovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *