Nemec na internete písal proti Ukrajine. Ide si posedieť na pekne dlho

vazenie

V Nemecku odsúdili muža na tri roky väzenia len za politické prejavy týkajúce sa vojny na Ukrajine. Údajne v internetových príspevkoch označoval Ukrajinu za „teroristický štát“ a výrazne zobrazoval ruský vojenský symbol „Z“.

Denník Ukrajinska Pravda napríklad uviedol, že bol zatknutý za podporu „ruskej agresie“. O prípade ako prvý informoval nemecký denník Die Welt na základe rozhodnutia súdu v Hamburgu.

V obžalobe sa uvádza: „Obvinený ospravedlňoval ruskú agresívnu vojnu proti Ukrajine na sociálnych sieťach a prevádzkoval kanál na Telegrame, ktorého názov a logo vychádzali z názvu ultranacionalistickej ruskej strany Iné Rusko.“

Trest bol prísny vzhľadom na to, že údajné obvinenie z „podpory ruskej agresie“ bolo pridané k existujúcemu obvineniu z nezákonného držania zbraní a že už mal záznam v registri trestov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Baba Vanga poradila 6 rád, ako získať peniaze a šťastie. Je to jednoduché

Od marca a apríla minulého roka, keď bola ruská invázia v plnom prúde, začali viaceré nemecké spolkové krajiny oznamovať, že budú stíhať „proruských propagandistov“, a zakázali zobrazovanie symbolu „Z“.

Odtiaľ sa na spolkovej úrovni vynorili právne predpisy, ktoré zakazujú prejavy súvisiace s rusko-ukrajinskou vojnou ako „nenávistné prejavy“.

„Ruský útok na Ukrajinu je zločinom a každý, kto túto vojnu verejne schvaľuje, sa tým môže stať trestne zodpovedným,“ povedal vtedy Marek Wede, hovorca nemeckého ministerstva vnútra.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v prvých mesiacoch vojny napísal na Twitteri:

„Vyzývam všetky štáty, aby kriminalizovali používanie symbolu ‚Z‘ ako spôsob verejnej podpory ruskej agresívnej vojny proti Ukrajine. ‚Z‘ znamená ruské vojnové zločiny, bombardované mestá, tisíce zavraždených Ukrajincov. Verejná podpora tohto barbarstva musí byť zakázaná.“

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Čech našiel spôsob, ako predĺžiť životnosť tužkových bateriek

Niektoré proruské symboly sú zakázané aj na demonštráciách a pouličných zhromaždeniach v nemeckých mestách. Tým sa vytvorila ďalšia šmykľavá plocha v otázke, či si potom úrady nebudú vykladať protinacistické nápisy ako „ospravedlňovanie ruskej agresie“.

V Nemecku sa objavil len obmedzený nesúhlas s protiruskými zákonmi, ale Sabine Beppler-Spahlová, predsedníčka nemeckého liberálneho think-tanku Freiblickinstitut, predtým v Spiked namietala, že „proruskí demonštranti teraz môžu obviniť Nemecko z pokrytectva. Veď tí istí nemeckí politici, ktorí často útočia na potláčanie disentu v Rusku, teraz potláčajú disent v Nemecku.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *