To, načo sa chystáme? Na Slovensku bude tento rok 31 vojenských cvičení. Toto je dôvod

slovenski vojaci

Podľa návrhu Ministerstva obrany (MO) Slovenskej republiky (SR), ktorý bol predložený do medzirezortného pripomienkového konania, sa očakáva, že druhé polrok tohto roku prinesie intenzívnu sériu vojenských cvičení na území SR i v zahraničí. Vláda SR by mala udeliť povolenie na uskutočnenie 31 vojenských cvičení na domácej pôde. Okrem toho sa slovenskí vojaci zúčastnia na ďalších 53 cvičeniach v zahraničí.

MO SR zdôrazňuje, že vojenské cvičenia sú jedným zo základných nástrojov na zvyšovanie pripravenosti Ozbrojených síl SR. Ich cieľom je plnenie záväzkov vyplývajúcich z medzinárodnej spolupráce a členstva SR v medzinárodných organizáciách. S ohľadom na súčasnú bezpečnostnú situáciu v Európe je posilnenie pripravenosti ozbrojených síl SR nevyhnutné.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Do Európy prišiel nový druh agresívneho sršňa. Je aj na Slovensku?

Medzi naplánovanými vojenskými cvičeniami na Slovensku je napríklad medzinárodné cvičenie Toxic Valley. Okrem toho sa uskutočnia aj spoločné cvičenie ženijných jednotiek Engineer Spirit a cvičenie taktických jednotiek European Shield. Viaceré cvičenia budú zahŕňať nielen vojakov zo členských krajín NATO a Európskej únie, ale aj ukrajinských vojakov.

Slovenskí vojaci sa tiež aktívne zúčastnia na medzinárodných cvičeniach v zahraničí. Plánuje sa ich účasť na cvičení Czech Lion v Česku, Blonde Avalanche v Maďarsku a Wawelberg Bridges v Poľsku.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Slováci si možno za tento obľúbený nápoj zaplatia astronomické sumy. Dnes je lacný

V súvislosti so zvýšenou bezpečnostnou situáciou v okolí Slovenska sa tiež navrhuje udelenie povolenia na prelety ozbrojených síl členských krajín NATO cez vzdušný priestor SR. Tieto prelety by mali slúžiť na podporu operácií zabezpečenia kolektívnej obrany NATO, udržiavanie mieru a stability v euroatlantickom priestore, humanitárne misie, cvičenia vo vzdušnom priestore SR a tiež na prepravu delegácií, materiálu, letecké opravy a tankovanie za letu nad územím SR.

Treba však zdôrazniť, že prítomnosť zahraničných ozbrojených síl na území SR a vyslanie slovenských ozbrojených síl mimo územia SR bude podliehať súhlasu vlády.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *