Nesaďte vedľa uhoriek. Vezmú im živiny a úroda bude slabá

uhorky
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Uhorky sú neodmysliteľnou súčasťou letnej kuchyne – či už ako súčasť osviežujúcich šalátov alebo ako zaváraniny, ktoré spríjemnia zimné obedy. Ich pestovanie je obľúbené najmä na záhradkách a v skleníkoch, no ak túžite po bohatej úrode, nestačí len vedieť, kedy ich zasiať. Rovnako dôležité je aj to, čo rastie v ich blízkosti.

uhorky

Kedy sadiť uhorky a ako pripraviť pôdu

Ideálny čas na výsadbu uhoriek prichádza v druhej polovici mája, keď už nehrozia jarné mrazy – teda po tzv. „ľadových mužoch“ a „chladnej Žofii“. Sadenice sa vysádzajú do riadkov, pričom medzi jednotlivými rastlinami je vhodné dodržať rozostupy približne 15 až 20 cm, a medzi riadkami aspoň 80 až 120 cm.

Pred výsadbou sa odporúča pôdu dôkladne pripraviť – zapracovať kvalitný kompost alebo vyzretý maštaľný hnoj, ktorý zabezpečí dostatok živín pre mladé rastliny. Po zasadení je potrebné uhorky výdatne zaliať. Neskôr môžete použiť aj prírodné hnojivá, napríklad roztok sódy bikarbóny alebo glukózy, ktoré podporujú rast a zvyšujú odolnosť rastlín.

uhorky sadenie 1

Ktorým rastlinám sa vyhnúť: zemiaky, paradajky, paprika

Nie všetky rastliny sú vhodnými susedmi pre uhorky. Najväčšie riziko predstavujú zemiaky, ktoré sú náchylné na plesňové ochorenie známe ako pleseň zemiaková. Tá sa ľahko šíri aj na paradajky, ktoré patria do rovnakej čeľade (ľuľkovité) ako zemiaky. Aj keď uhorky do tejto skupiny nepatria (sú z čeľade tekvicovitých), oslabené rastliny v ich okolí môžu vytvoriť priaznivé podmienky pre ďalšie choroby a škodcov, ktoré môžu postihnúť aj uhorky.

Podobné riziko predstavuje aj paprika, ktorá rovnako ako paradajka či zemiak trpí podobnými chorobami. Do nevhodného susedstva patrí aj repa – hoci patrí do inej čeľade, z pôdy odčerpáva veľké množstvo vody a živín, čo môže obmedziť rast uhoriek a znížiť výnos.

Pozor na koreňovú konkurenciu a zatienenie

Uhorky sa najlepšie darí na slnečnom mieste s výživnou, dobre zavlaženou pôdou. Vzhľadom na ich plazivý rast potrebujú dostatok priestoru, aby sa mohli rozrastať po povrchu pôdy. Preto nie je vhodné vysádzať ich v blízkosti rastlín, ktoré vytvárajú výbežky (napr. mäta alebo niektoré druhy tráv), alebo ktoré majú agresívny koreňový systém – tie by mohli s uhorkami súperiť o živiny a priestor.

Nevhodné sú aj vysoké rastliny, ktoré by uhorky zatienili a bránili v prístupe svetla a vzduchu. Nedostatočná cirkulácia vzduchu podporuje vznik plesní a znižuje úrodu. Na škodu môže byť aj susedstvo reďkovky – hoci odháňa niektorý hmyz, negatívne vplýva na kvalitu a množstvo plodov uhoriek.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *