Sú ohriate zemiaky jedovaté? Pravda, ktorá ťa možno prekvapí

zemiaky
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Zemiaky patria medzi najčastejšie používané suroviny v slovenskej kuchyni. Či už ako kaša, pečené, varené alebo opekané – sú pravidelnou súčasťou našich jedál. Neraz sa stane, že po obede zostanú a putujú do chladničky s úmyslom zjesť ich neskôr. No vynára sa otázka: Je ich zohrievanie bezpečné? Po internete koluje tvrdenie, že „zohrievané zemiaky sú jedovaté“. Je to skutočne tak, alebo ide len o ďalší kuchynský mýtus?

zemiaky

Môžu ohriate zemiaky skutočne uškodiť?

Najčastejšie obavy sa týkajú prítomnosti solanínu – prírodnej toxickej látky nachádzajúcej sa v zelených častiach zemiakov. Odborníci však upozorňujú, že solanín nevzniká počas zohrievania. Ak sú zemiaky zdravé, bez zelených škvŕn a boli správne uvarené, ich zohrievanie nepredstavuje žiadne zdravotné riziko.

Problém však môže nastať pri nesprávnom skladovaní, napríklad ak zostanú niekoľko hodín pri izbovej teplote. Takéto podmienky podporujú množeniu nebezpečných baktérií, predovšetkým Clostridium botulinum, ktorá môže spôsobiť vážne otravy.

zemiaky 2

Ako skladovať a zohrievať zemiaky bez rizika?

Aby ste sa vyhli problémom, je dôležité uvarené zemiaky rýchlo schladiť a uložiť ich do chladničky v uzavretej nádobe. Nikdy ich nenechávajte cez noc na kuchynskej linke!

Pri zohrievaní je nevyhnutné, aby sa zemiaky rovnomerne prehriali aj vo vnútri, či už v rúre, mikrovlnke alebo na panvici. Odborníci zároveň neodporúčajú zohrievať ich opakovane, keďže každé ďalšie ohrievanie zvyšuje riziko kontaminácie.

Odolný škrob – výhoda pre trávenie

Zaujímavosťou je, že studené alebo opätovne zohrievané zemiaky môžu byť zdravšie ako čerstvo uvarené. Po vychladnutí sa časť obsiahnutého škrobu mení na tzv. odolný škrob, ktorý je pre telo ťažšie stráviteľný, no zároveň pôsobí podobne ako vláknina – prospieva črevám a podporuje zdravú črevnú mikroflóru.

Vďaka tomu môžu mať zemiaky po ochladení a následnom zohrievaní pozitívny vplyv na tráviaci systém.

Zemiaky ohrievaj rozumne – sú bezpečné aj chutné

Z vedeckého pohľadu neexistuje dôvod obávať sa ohrievaných zemiakov, pokiaľ dodržíte základné hygienické pravidlá pri ich skladovaní a príprave. Zabudnite na kuchynské povery. Ak vám ostala zemiaková kaša či pečené zemiaky zo včera, pokojne ich ohrejte, pridajte volské oko, trochu pažítky alebo kôpru – a máte rýchly, chutný a výživný obed bez výčitiek.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *