Hlavné mesto poľských Tatier tento rok láka nielen turistov z Poľska. Zdá sa, že do Zakopaného sa v rekordnom počte sťahujú aj cestovatelia z arabských krajín. Podľa portálu TVN 24 majú záujem najmä o návštevu Krupówki, Gubałówky a Kasprowy Wierch.
„Najskôr k nám prichádzali najbohatší Arabi, potom stredne bohatí. A teraz máme dokonca hostí, ktorí sú veľmi mladí a stredne bohatí, s jednou manželkou a jedným dieťaťom“ – hovorí Karol Wagner z Tatranskej obchodnej komory v rozhovore pre portál TVN 24. Ako sa ukazuje, turisti z arabských krajín sa na trasu vydávajú len zriedka. Oveľa radšej si poznávajú pamiatky v mestách, prechádzajú sa po promenáde a využívajú iné turistické atrakcie.
Turisti z arabských krajín si Zakopané zamilovali
„Do Zakopaného chodím už niekoľko rokov, pretože sa mi páči špecifická atmosféra tohto miesta. Áno, vždy som stretával turistov zo zahraničia, ale nikdy som nevidel toľko návštevníkov z arabských krajín. Krupówki sa hemžia burkami a výraznými mužskými krojmi. Musí to byť nejaký rekord,“ hovorí pán Rafał, ktorý sa do metropoly poľských Tatier vybral na krátku dovolenku s manželkou a dospievajúcou dcérou. – Zdá sa mi, že sú to väčšinou veľmi veselí ľudia. A Poliakov chvália – vraj sme milí.
Zvýšený počet turistov z krajín Blízkeho východu neunikol ani pozornosti miestnych obyvateľov, návštevníkov a podnikateľov. – Tento rok je pravdepodobne rekordný. U mňa sa ubytovávajú najmä Poliaci, ale priatelia, ktorí majú trochu luxusnejšie ubytovanie, sa nesťažujú,“ hovorí majiteľka penziónu na Droga do Daniela v rozhovore pre televíziu TVN 24.
Žena si všíma aj jasné kultúrne rozdiely medzi Poliakmi a turistami z arabských krajín, ktorí si nie raz „zobrali štvorlôžkovú izbu a zostali tu deväť nocí naraz“, čím šokovali hotelierov. Mnohí z nich si totiž mysleli, že ide o spôsob, ako ušetriť peniaze – nič nemôže byť ďalej od pravdy. – Nie je to o ekonomike, ale o kultúre cestovania. Naši hostia si naozaj užívajú pobyt v skupine,“ zdôrazňuje Beata.
Dávajú viac prepitného, ale sú náročnejší voči službám.
Respondentka TVN 24, ktorá pracuje ako čašníčka v reštaurácii v Zakopanom, tiež zdôrazňuje, že večer je väčšina hostí reštaurácie arabského pôvodu, nie poľského. Dodáva však, že cestujúci zo zahraničia nechávajú väčšie prepitné a sú trochu náročnejší na obsluhu. – Ide skôr o neustále otázky na jedlá, ktoré nemáme v jedálnom lístku. Chcú jesť ako doma. Snažíme sa vyhovieť ich požiadavkám, ale nie vždy sa nám to podarí,“ priznáva žena.
Čo kupujú arabskí turisti?
Ukázalo sa tiež, že návštevníci zo zahraničia sa vyznačujú špecifickým prístupom k nákupu rôznych položiek. Častejšie ako Poliaci sa snažia vyjednávať. Kupujú takmer akýkoľvek tovar; pokiaľ má nápis „handmade“. – Vyberajú si luxusný tovar a vyhýbajú sa nekvalitnému. Sú blázni do nášho medu. Kupujú ho v celých kartónoch; štandardom je 500-600 zlotých. Míňajú veľa peňazí,“ hovorí podnikateľ zo Zakopaného v rozhovore pre Interiu.
Pre turistov z arabských krajín je Zakopané vstupom do úplne iného sveta – inej kultúry, krajiny a klímy. Niektorí cestovatelia sem prichádzajú v zime len preto, aby si užili sneh. Niekedy však môže kultúrna bariéra viesť k menším hádkam a konfliktom. – Úprimne sa priznám, že nerád vozím turistov z Blízkeho východu. Vždy na nich musíte čakať, meškajú a robia neporiadok v aute. Chcú, aby sa s nimi zaobchádzalo kráľovsky,“ hovorí vodič jednej z tatranských cestovných kancelárií v rozhovore pre Interiu. Muž sa tiež priznal, že v takejto situácii zvyčajne končí v práci neskôr ako zvyčajne.