Neuveríte, čo Zelenský urobil, keď mu povedali, že ho Putin nechce zabiť

zelensky 1

Ruský prezident Vladimir Putin 5. marca minulého roka sľúbil bývalému izraelskému premiérovi Naftalimu Bennettovi, že nedá zabiť ukrajinskú hlavu štátu Volodymyra Zelenského. Bennett to uviedol v novom rozhovore, z ktorého citovala agentúra AP.

„Urobil mi dva veľké ústupky,“ povedal Bennett o svojom stretnutí s Putinom 5. marca 2022, keď priletel do Moskvy v snahe sprostredkovať rozhovory krátko po tom, ako Rusko začalo svoju inváziu.

„Vedel som, že Zelenskij je v nebezpečenstve, v bunkri… Spýtal som sa (Putina): „Chystáte sa zabiť Zelenského?“ Odpovedal: „Nebudem zabíjať Zelenského,“ spomína Bennett v rozhovore, ktorý bol zverejnený na jeho vlastnom kanáli YouTube.

„Musím to pochopiť. Dávate mi slovo, že Zelenského nezabijete?“ opýtal sa Bennett. Bennett povedal, že sa Putina opýtal.

Podľa Bennetta ruský prezident zopakoval: „Nezabijem Zelenského.“

Bennett povedal, že hneď po trojhodinovom stretnutí s Putinom zavolal ukrajinskému prezidentovi a povedal mu: „Práve som sa vrátil zo stretnutia – (Putin) vás nezabije.“

„[Zelensky] sa ma spýtal: „Si si istý? Povedal som: „Na sto percent. On [Putin] vás nezabije.“

Bennett si spomína: „O dve hodiny neskôr Zelenskyj prišiel do svojej kancelárie a urobil si selfie, na ktorej ukrajinský prezident povedal: ‚Nebojím sa‘.“

Podľa nepotvrdených správ bolo od začiatku ruskej invázie zmarených niekoľko pokusov o atentát na Zelenského. Do týchto sprisahaní boli údajne zapojení žoldnieri z bezpečnostnej spoločnosti Wagner Group, ktorú kontroluje Putinov spojenec Jevgenij Prigožin, a čečenské špeciálne jednotky.

Zákaz dovozu ruských ropných výrobkov do Európskej únie nadobúda platnosť

V nedeľu vstúpilo do platnosti embargo na námorné dodávky ropných produktov z Ruska do Európskej únie a cenové obmedzenia zavedené EÚ a krajinami skupiny siedmich štátov. Informuje o tom agentúra Ukrinform s odvolaním sa na DW.

Koncom novembra 2022 prijalo 27 členských štátov Európskeho spoločenstva rozhodnutie o zákaze námorného dovozu ruských ropných produktov do EÚ vrátane benzínu, nafty, petroleja, ropy a vykurovacieho oleja. Výnimkou sú Bulharsko a Chorvátsko, ktoré môžu nakupovať ropu z Ruskej federácie do konca tohto roka, a Česká republika, ktorá môže zatiaľ nakupovať ruskú naftu.

Reznikov sa domnieva, že 14. februára partneri oznámia počet tankov a podmienky ich poskytnutia.

Minister obrany Oleksij Reznikov verí, že počas stretnutia Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny 14. februára partnerské krajiny oznámia počet tankov a podmienky ich dodania štátu. Povedal to na tlačovej konferencii v Kyjeve, informuje agentúra Ukrinform.

„Zoznam krajín, ktoré plánujú poskytnúť tanky Ukrajine, zatiaľ nezverejňujem, pretože niektoré krajiny ešte len prijímajú politické rozhodnutia. Mám pocit, že 14. februára, keď sa bude konať ďalšie stretnutie kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny, ktoré nebude fyzicky v Ramsteine a Bruseli, možno každá krajina oznámi počet (tankov, pozn. red.) a termíny,“ poznamenal Reznikov.

Ukrajinské ministerstvo obrany v súčasnosti nevidí na území Bieloruska žiadne úderné skupiny, ktoré by boli schopné preniknúť do Kyjeva

Ukrajinské ministerstvo obrany nezaregistrovalo žiadne úderné skupiny vytvorené na území Bieloruska s cieľom zaútočiť na Kyjev. Minister obrany Oleksij Reznikov to povedal na tlačovej konferencii, informuje agentúra Ukrinform. „K dnešnému dňu (nedeľa, pozn. red.) nevidíme na území Bieloruska sformované úderné skupiny schopné ísť do Kyjeva,“ zdôraznil šéf MOÚ.

Kyjev sľubuje, že nepoužije očakávané zbrane dlhého doletu na útok na Rusko

Kyjev nepoužije sľúbené zbrane dlhého doletu na útok proti Rusku, ale len proti ruským jednotkám na Ukrajine, povedal v nedeľu novinárom ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov podľa agentúry AFP. V piatok USA potvrdili, že ich nová pomoc Ukrajine bude zahŕňať novo vyvinuté rakety GLSDB, ktoré majú dolet až 150 kilometrov.

„Našim partnerom neustále opakujeme, že sme sa zaviazali nepoužiť zbrane dodané zahraničnými spojencami proti ruskému územiu, ale len proti ruským jednotkám na dočasne okupovaných ukrajinských územiach,“ povedal Reznikoff.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *