Nevyhadzujte šupky z mandarínok. Takýto úžasný prášok si viete vyrobiť

mandarinky

Sezóna mandarínok je v plnom prúde a ich vôňa sa mnohým spája s blížiacimi sa sviatkami. Keď zjeme veľké množstvo tohto ovocia, často sa zbavíme aj šupiek. Namiesto ich vyhodenia do koša sa však oplatí využiť ich na dobré účely. Čo môžete vyrobiť zo šupiek mandarínok?

Keď jeme mandarínky vo veľkom množstve, nahromadí sa nám aj veľa ovocných šupiek. Nemusia však skončiť v komposte, nieto ešte v odpadkovom koši. Nie každý to vie, ale šupky z mandarínok sa dajú využiť dvoma fantastickými spôsobmi, ktoré skvele fungujú. Čo z nich môžete vyrobiť? Možno budete prekvapení.

Dajú sa mandarínkové šupky jesť? Vyrobte si univerzálny prášok

Niektorí ľudia z toho majú obavy, ale mandarínkové šupky sa dajú jesť. Dokonca aj tie, ktoré si kúpite v supermarkete. Oplatí sa však vybrať si organickú odrodu a pred ďalším spracovaním a konzumáciou ich dôkladne vydrhnúť. Ak však máte k dispozícii šupky z tradičných mandarínok, nič nie je stratené. Stačí ich blanšírovať a aj ony budú ideálne na konzumáciu. Ako sa však dajú použiť?

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Už raz prevarenú vodu nesmiete znovu prevariť a použiť. Toto je dôvod

Blanšírované mandarínkové šupky sa dajú použiť jedinečným spôsobom a predstavujú všestrannú prísadu. Stačí ich zbaviť bielych častí a potom ich vysušiť v rúre. Rozložte ich na plech a vložte do rúry vyhriatej na 80 stupňov Celzia.

Každých 20 až 30 minút ich otočte, aby boli rovnomerne prepečené a nespálili sa. Toto môže trvať približne dve hodiny. Po tomto čase kôrky vychladnite a rozomeľte ich na prášok. Výsledná prísada bude fantastickým doplnkom do koláčov, polev, ovsenej kaše alebo dokonca do čaju či vareného vína. Prášok skladujte vo vzduchotesnej nádobe až 6 mesiacov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Stačí kúsok tohto korenia do vody a vaša podlaha bude luxusne žiariť

Čo môžete pripraviť z mandarínkových šupiek? Pripravte si domáci čistiaci prostriedok

Mandarínkové šupky môžete použiť aj na prípravu čistiaceho prostriedku. Táto domáca metóda vám pomôže poradiť si aj s tými najodolnejšími škvrnami. Naplňte veľkú nádobu mandarínkovými šupkami a zalejte ich liehovým octom tak, aby boli dôkladne pokryté. Nádobu uzavrite a odložte na niekoľko dní na tmavé a chladné miesto. Po uplynutí tejto doby tekutinu preceďte, zmiešajte ju s vodou v pomere 1:1 a brilantný čistiaci prostriedok je hotový.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *