Nikdy nenechávajte fľašu s vodou v rozhorúčenom aute. Toto sa môže stať

Untitled 1

Fľaša na vodu je nepostrádateľným spoločníkom na cestách, najmä počas vysokých teplôt. Nie každý však vie, že ju nesmie nechať v aute. Zistite, prečo je fľaša s vodou v horúcom aute zlý nápad.

Na dovolenkové cesty si so sebou do auta berieme veľa vecí, ale nie všetky z nich môžu v aute zostať dlho. Našťastie si čoraz viac ľudí uvedomuje, že deti a domáce zvieratá v lete do auta nezatvárajte, pretože sa to môže skončiť tragédiou. Málokto však vie, že nevinná fľaša s vodou v horúcom aute môže predstavovať vážne nebezpečenstvo.

Prečo nenechať fľašu s vodou v aute?

Slnečné lúče sú nemilosrdné a veľmi rýchlo zohrejú interiér auta. Výsledkom je, že ak je vonku 30 stupňov Celzia, vo vnútri auta je až 56 stupňov! Treba spomenúť, že autá tmavej farby sa zahrievajú najviac, pretože priťahujú viac slnečných lúčov ako ostatné.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Stačí štipka tohto a olej pri vyprážaní nebude nikdy prskať

Navyše sa zahrievajú aj predmety ponechané vo vnútri vozidla a niektoré z nich môžu spôsobiť požiar. Hlavné nebezpečenstvo predstavujú sklenené predmety (okrem iného napríklad poháre alebo nádoby). Práve z tohto dôvodu pôsobí fľaša plná vody ponechaná v aute ako šošovka, cez ktorú sa slnečné lúče sústreďujú a odrážajú do jedného bodu. Hasiči prijali opatrenie, ktorým informujú verejnosť, aby v žiadnom prípade nenechávala fľaše s vodou v aute.

Nikdy nepite vodu ponechanú v aute

Takmer rozpálená fľaša s vodou predstavuje nielen riziko požiaru, ale aj zdravotné riziko. Za žiadnych okolností by ste ju nemali piť, pretože môže byť smrteľná. Fľaše sú zvyčajne vyrobené z PET, plastu nazývaného polyetyléntereftalát. Vyznačuje sa tým, že pri vysokých teplotách uvoľňuje antimón a bisfenoly, ktoré sú pre človeka škodlivé.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Väčšina Slovákov nepozná skrytú funkciu záchodovej kefy

Treba si uvedomiť, že opustená fľaša môže aj vybuchnúť, čo vedie k vážnym popáleninám tela. Plechovky alebo fľaše s perlivými nápojmi reagujú na vysoké teploty podobne. Vždy ich vyberte z auta.

Čo ďalšie by ste nemali nechávať v aute?

V aute by sa nemali nechávať dezodoranty, spreje a domáce chemikálie.
Elektrické zariadenia (napríklad notebooky a smartfóny) sa pri vysokých teplotách kazia.
Lieky a potraviny (napríklad čokoláda) sa rýchlo roztopia a nie sú vhodné na konzumáciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *