Varianty omikronu, ktoré momentálne cirkulujú medzi obyvateľstvom, prinášajú prekvapivé a netypické príznaky.
V porovnaní s predchádzajúcimi formami COVID-19 sa u infikovaných okrem bežnej horúčky a bolestí svalov objavujú aj nezvyčajné prejavy ako sú hnačky či dokonca strata sluchu. Na túto novú situáciu upozornil epidemiológ Roman Prymula, ktorý zhodnotil, že omikron sa neustále mení, čo vedie k rozširujúcemu sa spektru symptómov.
Zvýšený výskyt tráviacich problémov
Podľa Prymulu si zdravotníci čoraz viac všímajú častý výskyt hnačiek ako hlavného príznaku. „Mnohí infikovaní môžu pociťovať iba hnačky, bez iných klasických príznakov COVID-19,“ hovorí epidemiológ. Zdôrazňuje však, že tieto prejavy sú zvyčajne mierne a nevyžadujú špecifickú liečbu. Prirodzený spôsob zvládania takýchto symptómov zahŕňa hlavne dostatok tekutín, čo zabezpečí dostatočnú hydratáciu tela a zmiernenie ťažkostí.
Strata sluchu: ojedinelý, no závažný symptóm
Ďalší neobvyklý príznak, ktorý sa objavuje v súvislosti s variantmi omikronu, je strata sluchu. Tento jav je síce zriedkavý, no niektorí pacienti zaznamenali čiastočnú až úplnú stratu sluchu počas alebo po prekonaní COVID-19. Epidemiológ upozorňuje, že ide o veľmi výnimočný symptóm a týka sa iba malého počtu pacientov. „Pri pohľade na prípady je strata sluchu na konci zoznamu príznakov,“ dodáva Prymula.
Riziko postcovidového syndrómu
Po prekonaní COVID-19 zostáva stále riziko tzv. dlhého covidu, alebo postcovidového syndrómu, ktorý môže pacientov trápiť aj niekoľko týždňov až mesiacov po uzdravení. Prymula uvádza, že postcovidový syndróm sa častejšie objavuje po opakovaných infekciách – riziko sa zvyšuje, ak človek prekoná COVID-19 viackrát. Aktuálne neexistuje špecifická liečba pre tento stav, pričom výskum zatiaľ neposkytuje jednoznačné odpovede. Prymula verí, že v budúcnosti bude možné určiť markery zápalu, ktoré by mohli napomôcť pri diagnostike a liečbe následkov dlhého covidu.
V skratke
Nové varianty omikronu COVID-19 prinášajú prekvapivé príznaky – okrem bežných prejavov sa čoraz častejšie objavujú aj hnačky a v zriedkavých prípadoch aj strata sluchu. Epidemiológ Roman Prymula uvádza, že tieto symptómy sú mierne a nevyžadujú špeciálnu liečbu, s výnimkou dostatočnej hydratácie pri hnačkách. Dlhodobým následkom nákazy však môže byť tzv. postcovidový syndróm, ktorý sa častejšie objavuje po opakovaných infekciách a zatiaľ nie je možné ho cielene liečiť.