Obciam prišli obrovské pokuty za to, že šetrili elektrinu či plyn

ako znizit ucty za elektrinu a usetrit peniaze tu su tipy

Vysoké ceny energií viedli samosprávy na Slovensku k tomu, že sa snažili šetriť. Vypínali verejné osvetlenie a sťahovali plynové kohútiky, no niektoré obce boli šokované, keď k preplatkom prišli aj niekoľkotisícové pokuty.

Napríklad obec Petrova Ves musela zaplatiť 4300 eur za to, že neodobrali dohodnuté množstvo plynu. Starosta Štefan Beňa sa nakoniec s dodávateľom dohodol, že pokuta nebude platená, píše portál tvnoviny.sk

V Uníne zas dostali novoročné prekvapenie v podobe pokuty vo výške 10 000 eur. Starosta obce Jakub Vanek momentálne komunikuje s dodávateľom o možnosti zníženia alebo odpustenia pokuty. Takéto sankcie sú v rámci zmlúv s väčšími odberateľmi štandardné, pretože dodávateľ musí nakúpiť energiu, a ak odberateľ neodoberie všetko dohodnuté množstvo, môže mu vzniknúť strata.

Predsedníčka Združenia dodávateľov energií Jana Ambrošová vysvetlila, že to nie je pokuta za šetrenie, ale skôr za neznalosť zmluvných podmienok.

Nezabudnite pozrieť toto:  Slová Roberta Fica o vojne na Ukrajine sa páčili v Moskve a posielajú mu pochvalu

Riaditeľ Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák sa domnieva, že spor nemá víťaza. „Keďže mestá vďaka počasiu ušetrili, predajca energií žiada peniaze za energie, ktoré pre mestá zazmluvnil. V tomto spore sú však porazeným mestské pokladnice, ktoré to musia zaplatiť,“ dodal.

Zároveň považuje za otázne, či by táto situácia nemala byť súčasťou kompenzácií za energie. Očakáva, že podobná situácia nastane aj v budúcnosti a domnieva sa, že ZMOS by mal túto otázku otvoriť vláde.

Vysoké ceny energií prinútili mestá šetriť, s najlepším úmyslom vypli verejné osvetlenie a odpojili plynové kohútiky. Mnohé mestá však teraz zostali v šoku po tom, čo okrem preplatkov dostali aj penále.

„Je to 10 000 alebo viac ako 10 000 eur za „šetrenie“. Teraz komunikujeme s dodávateľom, či by sa táto pokuta nedala znížiť alebo úplne odpustiť,“ povedal starosta obce Unín Jakub Vanek.

Nezabudnite pozrieť toto:  Výrobcovia toaleťákov takto klamú ľudí, aby kúpili ten ich. Pozor na tento chyták

Tieto sankcie sú štandardné v rámci zmlúv s väčšími odberateľmi. Dodávateľ nakupuje napríklad elektrinu, ale ak odberateľ neodoberie celé dohodnuté množstvo, dodávateľovi táto elektrina zostane a môže utrpieť stratu. Jana Ambrošová, predsedníčka Asociácie dodávateľov energií, vysvetľuje: „Nenazvala by som to sankciou za šetrenie, skôr sankciou za možno neznalosť svojich zmluvných podmienok, pretože takéto sankcie sú v energetike zavedené už dlhé roky.“

V konečnom dôsledku je na jednotlivých obciach, aby rokovali so svojimi dodávateľmi energií a dohodli sa na obojstranne výhodnej dohode. Je dôležité, aby poznali svoje zmluvné podmienky a vyhli sa sankciám, ktorým mohli predísť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *