Už ste niekedy otvorili tabuľku čokolády, ktorú ste mali doma dlhší čas, a všimli ste si biely povlak? Rozmýšľali ste, čo to znamená a či je takáto čokoláda ešte bezpečná na konzumáciu? Nebojte sa, o chvíľu vám všetko vysvetlíme!
Mnohí z nás si zvyknú robiť zásoby rôznych výrobkov. V mojej mrazničke napríklad vždy nájdete pohár plný zmrzliny, ktorú som si „odložila“ na neskôr. Takisto mám v kuchynskej skrini vždy aspoň dve čokoládové tyčinky, ktoré si môžem dať, keď náhle dostanem chuť na niečo sladké.
Hoci sa zvyčajne snažím tieto zásoby pravidelne dopĺňať, sú obdobia, keď nejem sladkosti aj niekoľko týždňov. Viackrát sa mi stalo, že som otvoril čokoládu, ktorú som dlho skladoval, a všimol som si na nej biely povlak. Prvý dojem môže byť jasný: čokoláda má… pokazená. Počkajte chvíľu, ste si istí? Zdalo sa mi prirodzené, že sa do tejto témy ponorím a nájdem odpovede na svoje otázky.
Znamená biely zvyšok na čokoláde, že je pokazená?
Ako sa ukázalo, biely povlak na čokoláde nie je nič nebezpečné, takže je bezpečné ju jesť. Celá situácia súvisí so spôsobom skladovania čokolády a môže k nej dôjsť buď zmenou teploty, alebo vysokou vlhkosťou.
Adam Turoni, cukrár a výrobca čokolády, vysvetlil pre yahoo! life, ako sa čokoláda vyrába. Podľa jeho slov výroba čokolády zahŕňa proces temperovania, pri ktorom sa čokoláda zahrieva a ochladzuje, aby bola tvrdá a lesklá. Čokoláda, ktorá prejde týmto procesom, bude bez akýchkoľvek šmúh alebo škvŕn.
Na druhej strane, biele zvyšky na čokoláde, o ktorých hovoríme, sa označujú ako „čokoládový výkvet“. Možno ho rozdeliť do dvoch kategórií: tukový a cukrový. Aký je medzi nimi rozdiel?
Biely výkvet na čokoláde. Cukrár vysvetľuje
Tukový výkvet čokolády je spôsobený zmenou teploty alebo nesprávnym skladovaním čokolády. Pri vystavení vysokým teplotám sa tuk v čokoláde začne topiť. Keď sa zasa ochladí, tento tuk sa zmení na biely výkvet.
Na druhej strane cukrový výkvet čokolády súvisí so zmenou vlhkosti. Vtedy sa kryštáliky cukru rozpustia, čo spôsobí, že na povrchu čokolády sa objaví biely výkvet. Tento jav môže nastať, keď sa čokoláda ochladí.
Adam Turoni upozorňuje, že len podľa vzhľadu môže byť ťažké rozlíšiť, s akým typom polevy máme do činenia. Dá sa však vykonať rýchly test. Ak je poleva na čokoláde na dotyk hladká, pravdepodobne ide o tukovú polevu. Ak je naopak vrstva drsná, je pravdepodobnejšie, že ide o cukrovú polevu.
Skladovanie čokolády
Ako teda skladovať čokoládu, aby ste zabránili vzniku zmatnenia? Podľa cukrárov skladovanie čokolády v chladničke alebo mrazničke nie je najlepší nápad. Prečo? Ide o vysokú vlhkosť, ktorá môže poškodiť štruktúru čokolády.
Elizabeth McDanielová, ďalšia odborníčka, ktorá sa zúčastnila rozhovoru, zdôraznila, že čokoládu je najlepšie skladovať pri izbovej teplote. Navyše by ste sa mali vyhnúť miestu, kde je prístup silného svetla, horúceho vzduchu, vysokej vlhkosti, ako aj silným pachom, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť chuť čokolády. Veď nikto z nás nechce, aby naša obľúbená sladkosť stratila svoju jedinečnú chuť.