Pijete kávu, aby ste schudli? Či to funguje, závisí od vašich génov

kava 2
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Vedci sa už dlhé roky venujú skúmaniu vplyvu kávy a kofeínu na ľudský organizmus. Jedným z hlavných aspektov, na ktorý sa sústredili britskí a dánski odborníci, je vzťah medzi koncentráciou kofeínu v krvi a rýchlosťou metabolizmu.

Zaujímavým zistením je, že práve genetika môže hrať významnú rolu v tom, ako kofeín ovplyvňuje rýchlosť metabolických procesov v tele.

Káva ako podpora metabolizmu

Viaceré vedecké štúdie naznačujú, že káva dokáže podporiť rýchlosť spaľovania tukov. Výskum publikovaný v The American Journal of Clinical Nutrition ukázal, že pravidelná konzumácia kofeínu môže zvýšiť celkový energetický výdaj tela až o 11 %. To znamená, že kofeín môže prispieť k urýchleniu spaľovania tukových zásob. Zaujímavé však je, že tento efekt je silnejší u ľudí so štíhlejšou postavou, pričom dôvodom môžu byť práve genetické faktory.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Toto nejedzte pred spaním. Veľa ľudí to robí a nevie zaspať

Genetika, kofeín a jeho vplyv na hmotnosť

Štúdia vedená tímom vedcov pod vedením Dr. Dipendera Gilla z Imperial College London a Univerzity v Kodani odhaľuje, že vyššie hladiny kofeínu v krvi môžu pomôcť udržať štíhlu postavu a znížiť riziko cukrovky. Výsledky výskumu publikované v magazíne BMJ zdôrazňujú, že až 95 % kofeínu sa spracováva v pečeni prostredníctvom enzýmu cytochrómu P450. Na funkciu tohto enzýmu vplývajú gény CYP1A2 a AHR, pričom tieto genetické variácie môžu určovať rýchlosť, akou telo metabolizuje kofeín.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Slováci ho kupujú stále. Pri zahriatí sa mení na jed. Tento olej je najhoršia voľba
kava 1

Výskum naznačuje, že ľudia s pomalším metabolizmom kofeínu majú vyššie hladiny kofeínu v krvi, čo môže byť spojené s nižším indexom telesnej hmotnosti (BMI) a menším rizikom vzniku cukrovky a kardiovaskulárnych ochorení. Naopak, tí, ktorí kofeín metabolizujú rýchlejšie, sú vystavení vyššiemu riziku nadváhy a s ňou spojených ochorení.

Pozor na nadmernú konzumáciu kávy

Aj keď výskumy potvrdzujú pozitívny vplyv kofeínu na metabolizmus a váhu, vedci upozorňujú, že nadmerné pitie kávy za účelom schudnutia nie je bezpečné. Kofeín môže mať totiž aj negatívne účinky na organizmus, preto je potrebné ďalšie skúmanie jeho mechanizmov a možného využitia týchto poznatkov v liečbe obezity.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Denný horoskop na štvrtok 28. novembra 2024

V skratke

Výskum naznačuje, že kofeín môže podporiť metabolizmus a pomôcť udržať štíhlu postavu, najmä u ľudí, ktorí ho metabolizujú pomalšie. Tento efekt súvisí s genetickými faktormi a špecifickými génmi, ktoré ovplyvňujú hladinu kofeínu v krvi. Vedci však varujú pred nadmerným pitím kávy a zdôrazňujú, že účinky kofeínu je potrebné ešte hlbšie preskúmať.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *