Pijete kávu s mliekom? Tak by ste mali vedieť, čo vám to robí s telom

kava 1

Káva je jedným z najobľúbenejších nápojov na svete. Na Slovensku ju pije takmer každý, bez ohľadu na vek alebo pohlavie. Bohužiaľ, väčšina z nás má zlozvyk pridávať si do kávy mlieko a sladké prísady, ako je smotana, cukor alebo ochutené sirupy. Táto kombinácia môže byť veľmi nebezpečná pre zdravie, najmä pre pankreas.

Káva je nápoj, bez ktorého si mnohí z nás nevedia predstaviť začiatok dňa. Hoci má káva potenciál stimulovať metabolické procesy a pomáhať pri chudnutí, mnohí ľudia si do kávy pridávajú prísady, ktoré môžu mať negatívny vplyv na zdravie. Uvedomujeme si dôsledky našej kávovej rutiny?

Káva bez cukru pomáha chudnúť

Káva ako taká je nízkokalorický nápoj. Šálka kávy obsahuje len približne 4 kalórie. Okrem toho káva obsahuje kyselinu chlorogenovú, ktorá má antioxidačné vlastnosti a podporuje chudnutie. Vedci z Harvard T. H. Chan School of Public Health dokázali, že pitie štyroch šálok kávy denne môže znížiť množstvo telesného tuku až o 4 %.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Možno doma máte veľmi drahý porcelán. Skontrolujte spodok

Kalorické pasce v káve

Mnohí ľudia si kávu sladia, čím zvyšujú jej kalorický obsah, najmä keď do nej pridávajú mlieko, šľahačku alebo ochutený sirup. Pridanie jednej čajovej lyžičky cukru zvyšuje kalorický obsah kávy o 45 kalórií. Najväčším problémom je však kombinácia kávy s mliekom a sladkým pečivom. Najmä ak sa konzumuje na prázdny žalúdok. Výkyvy hladiny glukózy v krvi môžu viesť k vážnym zdravotným problémom, vrátane inzulínovej rezistencie a brušnej obezity.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Skúsení šoféri vedia, že nemajú robiť toto pri predbiehaní

Káva s mliekom a koláčom poškodzuje pankreas

Ukazuje sa, že káva s mliekom a koláčom škodí najmä pankreasu. Mlieko obsahuje laktózu, čo je sacharid. Keď sa káva s mliekom a koláčom dostane do žalúdka, dochádza k rýchlemu uvoľňovaniu glukózy do krvi. Pankreas potom musí produkovať veľké množstvo inzulínu, aby znížil hladinu cukru v krvi. Opakované situácie tohto druhu môžu viesť k vzniku inzulínovej rezistencie, prediabetu a dokonca cukrovky 2. typu.

Ak si chcete vychutnať chuť kávy bez toho, aby ste riskovali svoje zdravie, zvážte prísady, ktoré podporujú metabolizmus a očisťujú organizmus. Koreniny, ako je kardamón, zázvor, škorica alebo kurkuma, môžu nahradiť tradičné prísady a pozitívne ovplyvniť proces chudnutia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *