Pokuta za otvorené okno či zapnutú klimatizáciu v aute. Dajte si pozor, kam jazdíte

auta spalovacie motory

Ukazuje sa, že cesta do zahraničia môže rýchlo prestať byť príjemným dobrodružstvom. Veľmi veľa vodičov si neuvedomuje prísne predpisy v iných krajinách. Pozrite si najzvláštnejšie pokuty v zahraničí.

Zvyčajne si nikto nedá tú námahu, aby si overil, aké pravidlá platia v krajine, ktorú navštívil. Preto môžeme byť nevedomky veľmi prekvapení, keď nás zastaví miestna policajná hliadka. Z tohto dôvodu je dobré zistiť si, aké sú pravidlá, pretože každá krajina má svoje vlastné pravidlá.

Za čo môžete v zahraničí dostať pokutu?

Ukazuje sa, že to, čo je povolené u nás, nemusíte nevyhnutne robiť inde. Prvým problémom je používanie klimatizácie počas státia. V Taliansku polícia toto pravidlo presadzuje veľmi prísne. Preto ak zastavíte a spustíte klimatizáciu pri zapnutom motore, môžete prísť o 223 až 444 EUR. Veľmi podobné pravidlá platia v Španielsku, kde spustenie klimatizácie počas státia môže stáť až 100 EUR.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Skúsení šoféri vedia, že nemajú robiť toto pri predbiehaní

Druhou vecou, ktorá je pre mnohých poľských vodičov šokujúca, je používanie videorekordéra. Pri ceste do Rakúska si ho radšej odložte, pretože tam platia pravidlá, podľa ktorých nemôžete nikoho nahrávať bez jeho súhlasu. Týka sa to hlavne okoloidúcich, ktorí by sa mohli náhodou ocitnúť na zázname. Preto môže byť videorekordér políciou považovaný za sledovanie.

V zákone však existuje medzera, pretože môžeme nahrávať okolité výhľady z auta alebo motorky, a to len na súkromné účely. Aj napriek tomu to neodporúčame robiť, pretože pokuta je prísna a dosahuje až 10 000 EUR, pričom ak vás prichytia pri ďalšom nahrávaní, zaplatíte 25 000 EUR. Podobné pravidlá platia v Nemecku, Švajčiarsku, Luxembursku a na Slovensku.

Za čo ešte môžete dostať pokutu?

CB vysielačky a antiradary sú okrem iného zakázané v Rakúsku, Francúzsku, Luxembursku a Severnom Írsku a Rumunsku.

Jazda v žabkách a „studenom lakti“ je u nás veľmi obľúbeným štýlom jazdy. Ukazuje sa, že v Taliansku je takýto postoj neprípustný. Môže sa to zdať absurdné vzhľadom na uvoľnený a bezstresový prístup Talianov k životu. Pokuta za takúto jazdu však stojí od 42 do 173 eur. Rovnaké pravidlá platia aj v Španielsku a za porušenie pravidla môžete dostať pokutu 80 €.
Fajčenie v aute v prítomnosti dieťaťa je v Rakúsku zakázaným správaním, za ktoré hrozí pokuta 1 000 €.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Baba Vanga predpovedala v roku 2024 pre Európu katastrofické scenáre

Vo Fínsku zaplatíte až 500 eur, zatiaľ čo v Taliansku je to 250 eur. V Grécku bude pokuta najbolestivejšia a predstavuje až 1 500 EUR.

Naklonené okno na parkovisku, čo je na tom zlé? A predsa je to v mnohých európskych krajinách, okrem iného aj v Taliansku, prísne trestný priestupok. Podľa tamojšieho zákona ide o „podnecovanie k spáchaniu trestného činu“. Takže za otvorené okno auta môžeme zaplatiť 43 eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *