Pomník padlým vojakom v B.Bystrici uvažujú zložiť a poslať do Ruska

pomnik

Pred takmer tromi desaťročiami uvažovala mestská rada v Banskej Bystrici o premiestnení majestátneho čierneho obelisku z hlavného námestia mesta. Pomník, ktorý je poctou padlým osloboditeľom mesta, chcelo zastupiteľstvo premiestniť na Námestie slobody, aby sa mestu vrátil stredoveký charakter.

Monumentálny pamätník stojí na Námestí SNP už 78 rokov, ale niektorí jeho posolstvo považujú za nástroj ruskej propagandy. „Od svojho vzniku toto miesto skresľuje historický odkaz nášho oslobodenia od fašizmu a fakty o ňom. Jeho dizajn a texty sú z veľkej časti prvkami sovietskej propagandy, ktorá po desaťročia poškodzovala mesto a krajinu,“ hovorí Andrej Čierny, jeden z miestnych občianskych aktivistov, ktorí sa snažia iniciovať proces nápravy, píš portál mybystrica.sme.sk

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Detoxikuje telo a zlepšuje trávenie. Cenný zdroj vitamínov nesprávne končí v koši

Okolie Banskej Bystrice a Zvolena na strednom Slovensku oslobodili v marci 1945 od nemeckej armády spolu s Červenou armádou predovšetkým rumunské jednotky. „Samozrejme, boli tam aj ruské jednotky, ale rumunská armáda mala pri oslobodzovaní týchto miest na juh od Nízkych Tatier významný podiel,“ konštatuje.

Toto tvrdenie vychádza z výskumu Vojenského historického ústavu. „Bola pod kontrolou Stalina, ktorý východnú Európu považoval za korisť sovietskeho impéria. A ruské jednotky nasledovali za prvou líniou bojovníkov,“ dodáva.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Každá práčka má tlačítko, ktoré ušetrí pri praní kopu peňazí za elektrinu

Niektorí poslanci tak uvažujú o tom, že by monument poslali do Ruska.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *