Ježkovia sa v súčasnosti pripravujú na zimný spánok. Aby mohli v pokoji prežiť chladné mesiace, potrebujú bezpečné a teplé úkryty. Ak chcete pomôcť jednému z týchto priateľských a užitočných tvorov, môžete si vo svojej záhrade vytvoriť domček pre ježka. Poradíme vám, ako na to.
Ak do vašej záhrady vtrhne jež, mali by ste ho považovať za svojho spojenca. Na jeho jedálnom lístku je veľa škodcov vrátane slimákov a húseníc. Ježko denne skonzumuje 70 až 150 g potravy a na jeseň ešte viac, pretože si ukladá potravu na zimu.
Ak chcete svojmu malému kamarátovi pomôcť skôr, ako sa preberie z päťmesačného spánku, postavte mu v záhrade domček, kde sa môže ukryť pred chladom. Máte na to čoraz menej času, pretože zvyčajne v novembri začínajú tieto malé cicavce zimný spánok.
Ako vyrobíte domček pre ježka?
V predaji sú hotové domčeky, ale domček pre ježka na zimu si môžete úspešne vyrobiť aj sami. Väčšinu potrebného materiálu nájdete vo svojej záhrade. Najlepšou ochranou pred chladom je… Hromada suchého lístia. Jednoducho ich zhrabte na miesto.
Aby ste svojmu zvieratku poskytli dobrú izoláciu proti chladu, odporúča sa na dno kopy umiestniť mäkkú podstielku. Dobre poslúži napríklad slama alebo mach. Aby ste zabránili rozfúkaniu lístia vetrom, môžete ho chrániť tak, že na vrch kopy umiestnite vetvičky. Dobrý nápad je tiež chrániť celú konštrukciu nepremokavým materiálom, napríklad plastovou fóliou.
Ako si vybrať hotový domček pre ježka?
Pre ježka je to jedno, ale môžete očakávať, že domček bude zároveň dekoratívnym prvkom vašej záhrady. V tomto prípade si môžete kúpiť hotovú konštrukciu. Nezabudnite však, že estetické hľadisko nemôže prevážiť nad praktickými hľadiskami.
Letný domček nesmie odpudzovať vodu, preto nepoužívajte prútie ani drevovláknité dosky. Rozhodnite sa pre prírodné, nelakované a neošetrené drevo. Len tento materiál poskytne vášmu ježkovi primeranú ochranu pred chladom a nepriaznivými poveternostnými podmienkami.
Kam umiestniť domček pre ježka?
Bez ohľadu na to, pre aký domček pre ježka sa rozhodnete, mali by ste ho umiestniť na vhodné miesto. V tomto prípade nemôže ísť o náhodu. Ak vyberiete nesprávne miesto, váš ježko do úkrytu vôbec nemusí prísť. Vyberte si „divoké“ miesto, obklopené stromami a kríkmi, vzdialené od prednej časti domu a nefrekventované domácimi zvieratami.
Dbajte na to, aby domček nestál v jame alebo na močaristej ploche, kde sa po daždi zhromažďuje voda. Najlepšie je umiestniť ho na miernu vyvýšeninu.