Popol z dreva? Najlepšie hnojivo pre vaše sadenice

pepper 7200198

Domáca zeleninová záhrada je zárukou zdravých plodín bez pesticídov, ktoré môžete mať počas sezóny vždy poruke. Oplatí sa tiež zabezpečiť, aby boli vaše plodiny správne vyživované. Vyrobte si hnojivo na paradajky a uhorky a úroda sa vám bude sypať z košíkov.

Existuje mnoho spôsobov hnojenia záhradnej zeleniny. Mnohí záhradkári používajú vaječné škrupiny, kávovú usadeninu alebo žihľavový hnoj. My sa s vami podelíme o recept na domáce hnojivo z dreveného uhlia. Rastliny po ňom rastú ako bláznivé!

Čím by som mal hnojiť svoju domácu zeleninovú záhradu?

Okrem správnych podmienok potrebujú rastliny na správny rast aj pravidelné zavlažovanie a hnojenie. Môžete ísť jednoduchou cestou a používať hotové zmesi, ktoré sa dajú kúpiť v obchode, alebo môžete vyskúšať domáce hnojivá. Tie sú oveľa organickejšie a ekologickejšie ako tie kupované v obchode a výsledok je pozitívne prekvapujúci.

Sú to aj menšie výdavky a navyše prírodné hnojivá sa riadia myšlienkou nulového odpadu, čo znamená, že sa nič nevyhodí. Napríklad namiesto vyhadzovania vaječných škrupín alebo kávovej usadeniny si z nich môžete vyrobiť univerzálne a domáce rastlinné živiny. Podobne bude fungovať aj drevené uhlie. Má protiplesňové a antimikrobiálne vlastnosti, takže chráni korene rastlín pred hnilobou a plesňami. Ako zdroj draslíka posilňuje rastliny Poradíme vám, ako z neho krok za krokom pripraviť hnojivo.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Surový zemiak vie v domácnosti také veci, ktoré by vás nenapadli

Recept na hnojivo z dreveného uhlia pre paradajky a uhorky

Recept je veľmi triviálny. Preto ho zvládne aj začínajúci záhradkár, ktorý sa práve učí, ako ošetrovať a kultivovať svoju záhradu. Drevené uhlie ako hnojivo možno použiť dvoma spôsobmi. Prvým je jednoducho ho posypať na povrch pôdy, kde sa s dažďom vstrebe do pôdy. Druhým spôsobom je pridať ho v rozdrvenej forme do vody a zalievať ním rastliny.

Drevný popol ako hnojivo

Drevný popol sa nedá kúpiť v obchode, ale môžete si ho vyrobiť sami. Vyrába sa spaľovaním dreva v krbe. Musí však mať jedno „ale“: musí byť kvalitný, bez gumy a iných prímesí. Najlepšie hnojivo sa vyrába z popola stromov, ako sú dub, topoľ, brest a breza. Popol z týchto stromov obsahuje značné množstvo draslíka. Ten potom pôsobí na rastliny ako skutočná vitamínová bomba a podporuje ich aktívny rast. Vďaka tomu budú vaše plodiny každý rok zdravé a príjemné na pohľad.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ľudia si začínajú dávať klinčeky do citrónu. Vyrieši to otravný problém

Popol môžete rozsypať pod rastliny alebo ho zmiešať s vodou a potom rastliny zaliať. Stačí použiť 50-150 g popola na 10 litrov vody. V prípade sadeníc alebo rastlín v kvetináčoch je dobré takéto hnojivo precediť. Drevný popol je zásaditý, takže chráni pôdu pred prílišnou kyslosťou. Neodporúča sa pre kyslomilné rastliny ani na použitie na alkalických pôdach – môže zvýšiť ich zasolenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *