Porota uznala, že Trump sexuálne zneužil novinárku: Chcú ma poškodiť, ani neviem, kto to je!

donald trump americky prezident

Donald Trump v 90. rokoch minulého storočia sexuálne zneužil spisovateľku E. Jean Carrollovú a potom ju očiernil tým, že ju označil za klamárku, rozhodla porota v Spojených štátoch, čím bývalému prezidentovi USA zasadila právnu ranu v čase, keď sa usiluje o znovuzvolenie v roku 2024.

Verdikt bol prečítaný na federálnom súde na Manhattane v utorok popoludní, len niekoľko hodín po tom, ako sa porotcovia začali radiť po sedemdňovom občianskoprávnom procese.

Carrollová obvinila bývalého amerického prezidenta, že ju v polovici 90. rokov minulého storočia sexuálne napadol v newyorskom obchodnom dome a potom ju očiernil tým, že jej príbeh – ktorý vyrozprával v memoároch z roku 2019 – odmietol ako „podvod“.

Deväťčlenná porota v utorok rozhodla, že exprezident Carroll neznásilnil, ale uznala ho zodpovedným za sexuálne zneužitie a ohováranie, informovali denník The New York Times, CNN a ďalšie americké spravodajské stanice.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Porotcovia priznali bývalému publicistovi časopisu Elle odškodné vo výške približne 5 miliónov dolárov a náhradu škody. Keďže išlo o občianskoprávny prípad, Trumpovi nehrozia žiadne trestnoprávne dôsledky.

Jeho hovorca Steven Cheung v utorok uviedol, že bývalý prezident sa odvolá. To znamená, že nebude musieť zaplatiť priznanú náhradu škody, kým bude rozsudok napadnutý na súde.

Carrollová sa v utorok pri čítaní rozsudku držala za ruky so svojimi právnikmi. Z budovy súdu odišla spolu s Kaplanom, usmievajúc sa a so slnečnými okuliarmi, a nastúpila do auta bez toho, aby sa rozprávala s novinármi.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Nové vysoké pokuty pre turistov v Chorvátsku. Slováci to robia často

„Podala som túto žalobu proti Donaldovi Trumpovi, aby som očistila svoje meno a získala späť svoj život,“ uviedla Carrollová v písomnom vyhlásení neskôr počas dňa. „Dnes sa svet konečne dozvedel pravdu. Toto víťazstvo nie je len pre mňa, ale pre každú ženu, ktorá trpela, pretože jej neverili.“

Trump, ktorý sa nezúčastnil na newyorskom súdnom procese, odmietol Carrollovej obvinenia ako súčasť snahy politicky ho poškodiť a zvýšiť predaj jej memoárov z roku 2019.

Trump sa okamžite ohradil vyhlásením na svojej sociálnej sieti, v ktorom opäť tvrdí, že Carrollovú nepozná, a utorkový verdikt označil za „hanbu“ a „pokračovanie najväčšieho honu na čarodejnice všetkých čias“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *