Slimáky a ulitníky sú v našich záhradách nepozvanými hosťami, ktorí sa živia všetkým, od výhonkov cez listy až po kvety a plody. Jahody sú preto obzvlášť náchylné na napadnutie slimákmi, pretože na ne reagujú svojou chuťou a nízkym rastom. Odporúčame vám, čo robiť, ak vám slimáky požierajú jahody v záhrade (zdroj: genialne)
Príznaky napadnutia slimákmi sú viditeľné voľným okom najmä na listoch, ktoré majú vyhryzené diery a prehrýzené plody. Takéto plodiny nie sú vhodné na konzumáciu, predaj ani varenie. Existuje však množstvo domácich a účinných prostriedkov na zbavenie sa slimákov, ktoré si môžete pripraviť sami.
Ako sa zbaviť slimákov požierajúcich jahody?
Ideálnym nápadom bude pasca na slimáky, ktorá ich zhromaždí na jednom mieste. Stačí si pripraviť kúsok ovocia alebo zeleniny, napríklad jablko, červenú repu alebo mrkvu, ktoré sú pre týchto škodcov pochúťkou. Keď pasca zafunguje, jednoducho odneste slimáky preč z plodiny.
Pivo je vynikajúcou návnadou pre slimáky, ktoré milujú vôňu chmeľu. Preto môžete zakopať otvorenú plechovku alebo fľašu tohto nápoja do zeme a čakať, kým do nej prilákané slimáky spadnú.
Bariéra z popola, pilín, vaječných škrupín alebo ihličia tiež zastaví a ochráni úrodu jahôd pred slimákmi. Vybraný prípravok rozsypte alebo okolo záhonu vytvorte kopčeky ako neprístupné miesto.
Ďalšie spôsoby boja proti slimákom
Na zbavenie sa slimákov sa oplatí použiť domáce prípravky, napríklad kávu. Denná dávka kofeínu nielenže pomôže účinne prebudiť slimáky, ale zmiešaná s vodou v pomere 1:4 rýchlo vykúri votrelcov z vašich jahodových kríkov. Zmes jednoducho nalejte do fľaše s rozprašovačom a štedro nastriekajte na listy plodov.
Slizniakov odradí aj diatomit, prášok vyrobený zo schránok jednobunkových rias. Jednoducho ho posypte malým množstvom na jahody alebo z neho pripravte postrek s 1/3 šálky diatomitickej zeminy na 1 liter vody. Je potrebné si uvedomiť, že túto metódu používate len raz mesačne ráno alebo večer.
Domáce hnojivo na jahody
Musíte skombinovať 1 pohár kyslého mlieka s 1 polievkovou lyžicou humusu (kondicionéru) a 1 polievkovou lyžicou hnoja a potom zmes zriediť 1 pohárom vody. Hnojivo skladujte na teplom a suchom mieste až 3 týždne, pričom ho nezabudnite denne premiešať.