Prebúdza sa obrovská sopka, milióny ľudí sú v ohrození! Pozor je blízko Slovenska

ashes 1867440 1920

Talianski a anglickí vedci majú dôvody na obavy, pretože sa zdá, že v Európe sa prebúdza ďalšia sopka. Novou hrozbou je supervulkán Flegrejské polia, nachádzajúci sa pri talianskom Neapole. Podľa odborníkov je táto sopka v pokročilej fáze, čo znamená, že erupcia je na dosah.

Podľa nedávnej štúdie je sopka extrémne nebezpečná a ohrozuje až 500-tisíc ľudí žijúcich v najrizikovejších oblastiach. Okrem toho by ďalších 800-tisíc ľudí mohla postihnutá sopečná aktivita ohroziť ich životy.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Vedci predpokladali, že erupcia by mala nastať už v roku 2016. „V roku 2016 sme predpovedali, že puknutie bude nasledovať po zdvihnutí povrchu o 30-40 cm v oblasti s najväčším pohybom,“ uvádza štúdia. Aktualizované správy však naznačujú, že menšie zemetrasenia, ktoré sa nedávno vyskytli v oblasti, by mohli sopku ešte viac vyburcovať.

Flegrejské polia bola naposledy lávovo aktívna v roku 1538 a je dodnes najväčšou aktívnou kalderou v celej Európe. Vedci sa teraz sústredia na monitorovanie tejto sopky a hľadanie varovných signálov, ktoré by im pomohli predpovedať prípadnú erupciu. V prípade skutočnej hrozby by bolo potrebné prijať bezpečnostné opatrenia a evakuovať obyvateľstvo z postihnutých oblastí.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

Neapol a jej okolie majú bohatú históriu v spojitosti s vulkanickou aktivitou, a preto je dôležité venovať veľkú pozornosť tejto potenciálnej hrozbe. V blízkej budúcnosti budeme musieť sledovať vývoj situácie a zabezpečiť, aby sa obyvatelia týchto oblastí cítili bezpečne a boli pripravení na prípadné núdzové opatrenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *