Prečo má zubná pasta pruhy? Len málokto to vie

zubna pasta

Väčšina z nás sa v detstve pravdepodobne čudovala, prečo má pasta farebné pruhy. Pre mnohých je to záhada, hoci aj dnes je na trhu veľa past, ktoré majú tieto výrazné pruhy. Zistite, aké je riešenie tejto záhady!

Pre mnohých je vzhľad a farba zubnej pasty záhadou – a to záhadou, ktorá je nevysvetliteľná už od detstva. Najmä preto, že mnohé zubné pasty majú tieto charakteristické a záhadné pruhy aj po vytlačení z tuby. O procese ich vzniku sa zvykne nehovoriť. Vedec zo spoločnosti TikTok sa rozhodol túto otázku raz a navždy objasniť. Prečo má teda zubná pasta vlastne pruhy?

Prečo má zubná pasta pruhy?

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo keď vytlačíte zubnú pastu na zubnú kefku, vidíte na nej farebné pruhy? Pre mnohých ľudí je to skutočná záhada. Podľa účtu profesorky Kasie na Instagrame sú za pruhy na zubnej paste v skutočnosti zodpovedné zložky, z ktorých sa zubná pasta vyrába.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Slováci už toto v Chorvátsku zadarmo robiť nemôžu. Pekne vás to vycucia

Profesorka Kasia je doktorka Katarzyna Siuzdak, profesorka na IMP PAN v Gdansku. Z jej videa zverejneného na sociálnych sieťach vyplýva, že zložky pasty sú vybrané tak, aby sa jednoducho nemiešali. To isté platí aj pre kečup a majonézu. To sa dá ľahko otestovať. Stačí naliať kečup a majonézu do vrecka a potom takúto zmes vytlačiť cez otvor.

Pri tomto teste budete môcť pozorovať, že jasne vidíte červené aj biele pruhy. Je to preto, lebo tieto látky sa líšia svojou hustotou a viskozitou. To isté platí aj pre zubnú pastu. Predpokladom v tomto prípade však je, že zložky sú vybrané tak, aby z tuby vychádzali vždy v rovnakom čase. Výrobcovia preto musia trochu premýšľať

Aké zložky obsahuje zubná pasta?

Výber zubnej pasty je veľmi individuálna záležitosť. Pri kúpe sa riadime nielen funkciou zubnej pasty, ale aj jej zložením, farbou či obalom. Medzi najobľúbenejšie zubné pasty patria bieliace zubné pasty, zubné pasty na ďasná a citlivosť zubov, zubné pasty na osvieženie dychu, univerzálne zubné pasty a zubné pasty pre deti. Mnohí zubní lekári odporúčajú, aby ste sa rozhodli pre zubnú pastu, ktorá vo svojom zložení obsahuje fluorid a hydroxyapatity. Podľa nich kombinácia týchto zložiek môže u mnohých ľudí priniesť najlepšie výsledky. Je to okrem iného vďaka hydroxyapatitu, ktorý je regeneračná, abrazívna a remineralizačná látka.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zmiešajte tieto tri zložky a pite pred raňajkami. Boky a brucho začnú miznúť

Okrem toho sú chlórhexidín a triklosan zložkami mnohých kvalitných zubných pást. Je vhodné si uvedomiť, že ak máte náhodou zubnú pastu doma, môžete sa o ústnu hygienu starať prirodzeným spôsobom. Zuby si môžete čistiť napríklad pomocou jedlej sódy, kokosového oleja alebo niektorého esenciálneho oleja. Niektorí ľudia sa tiež rozhodnú čistiť si zuby kuchynskou soľou alebo morskou soľou. A aká zubná pasta je podľa vás najlepšia?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *