• 14 augusta, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 5minúty čítania

Prečo šikovný záhradkár nikdy nevyhodí vaječné škrupiny

Prečo šikovný záhradkár nikdy nevyhodí vaječné škrupiny

Chcem sa s vami podeliť o malé tajomstvo: nikdy nevyhadzujem vaječné škrupiny. Prečo nie? Pretože sa pre mňa stali skutočným pokladom! V tomto článku vám poviem, ako vaječné škrupiny pomáhajú rastlinám, a podelím sa s vami o niekoľko kreatívnych spôsobov využitia tohto užitočného materiálu.

Hnojivo pre rastliny

Vždy sa snažím zohľadňovať potreby svojich rastlín a vaječné škrupiny mi v tom pomáhajú. Je ideálna pre rastliny, ktoré uprednostňujú zásaditú pôdnu reakciu, ako sú papriky, baklažány, paradajky, kapusta, ríbezle, cibuľa, červená repa a špenát. Škrupina obyčajného slepačieho vajca, bohatá na vápnik, podporuje zdravý vývoj koreňov a posilňuje stonky.

Kŕmenie sadeníc

Aby sa sadenice ujali, používam vaječné škrupiny ako prírodné hnojivo. Na tento účel rozdrvím suché vaječné škrupiny na jemný prášok a zalejem vriacou vodou. Potom ju nechám lúhovať pod pokrievkou 5-7 dní, pričom obsah denne premiešavam. Potom výťažok zriedim vodou v pomere 1:3 a používam ho na zalievanie sadeníc. Takéto kŕmenie pomáha rastlinám získať dodatočnú nálož živín a posilniť sa pred výsadbou do zeme.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Lepiacu pásku dajte na metlu a nikdy ste nič lepši nevideli

Ochrana pred škodcami

Vaječné škrupiny sa ukázali byť na výške nielen ako hnojivo, ale aj ako prostriedok ochrany rastlín pred škodcami. Rozdrvím ju na väčšie kúsky a rozsypem okolo rastlín. Táto „bariérová“ línia odradí slimáky a iných malých škodcov a zabráni im v prístupe k mladým sadeniciam.

Kompost a mulčovanie

Vaječné škrupiny sú tiež skvelé na výrobu kompostu. Pridávam ich do kompostu, kde sa pomaly rozkladajú a obohacujú pôdu o cenné minerály. Škrupiny používam aj ako mulč okolo rastlín. Táto vrstva mulča pomáha udržať vlhkosť v pôde, zabraňuje rastu buriny a dokonca zlepšuje vzhľad záhonov.

Vaječné škrupiny pre ruže

Vaječné škrupiny sú vynikajúcim zdrojom vápnika, ktorý je pre ruže veľmi dôležitý. Zo škrupín pripravujem „džem“ tak, že ich rozdrvím na prášok a zmiešam s vodou na kašu. Túto pastu potom nanášam okolo kríkov ruží na posilnenie stoniek a zlepšenie kvitnutia.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Na jeseň si ľudia vyrábajú zadarmo prací prostriedok z gaštanov

Dekoratívne prvky

Nielen užitočné, ale aj krásne! Vaječné škrupiny môžu byť zaujímavým dekoratívnym prvkom v záhrade. Používam ich na vytvorenie mozaikových vzorov v záhonoch alebo ako dekoratívny prvok v záhradných vázach. Dodáva mojej záhrade jedinečnosť a originalitu.

S istotou môžem povedať, že vaječné škrupiny sú pre záhradkárov skutočným pokladom. Nielenže obohacuje pôdu o dôležité prvky, ale tiež pomáha chrániť rastliny pred škodcami, stimuluje ich rast a dokonca slúži ako dekoratívny prvok. Teraz, keď už viete o všetkých týchto spôsoboch využitia vaječných škrupín, ich už nikdy nevyhadzujte.

Podobné články

Vajcia potrite olejom. Túto metódu používajú už dávno v Nemecku

Vajcia potrite olejom. Túto metódu používajú…

Vajcia sú neodmysliteľnou súčasťou takmer každej…
Mobilom dokážete ešte v obchode zistiť, či sú vajíčka čerstvé.  Viete to urobiť všetci

Mobilom dokážete ešte v obchode zistiť,…

Ako skontrolujem, či sú vajcia pokazené?…
Zmiešajte vaječné škrupiny s tekutinou na pranie. Vyskúšajte to a už neprestanete

Zmiešajte vaječné škrupiny s tekutinou na…

Existuje mnoho domácich spôsobov, ktoré môžu…
Takto kontrolujem každé vajce po nákupe. Viem, či sú a či zostanú dlho čerstvé

Takto kontrolujem každé vajce po nákupe.…

Ako skladovať vajcia, aby sa nepokazili?…

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *