- 7 septembra, 2023
- Zatiaľ bez komentára
- 4minúty čítania
Prestaňte pozerať televíziu a jesť pri tom. Vedci bijú na poplach, toto vám to robí s telom
Jedenie pred televízorom podporuje priberanie na váhe. Taký je záver štúdií vykonaných v posledných rokoch. Vysvetlíme vám, prečo by ste sa mali tohto zlozvyku čo najskôr zbaviť a ako na to.
Ak si myslíte, že jesť pred televízorom len čipsy, oriešky a iné slané pochutiny je škodlivé, mýlite sa. Vedci zistili, že aj v dôsledku konzumácie zdravých jedál týmto spôsobom dochádza k nárastu hmotnosti. Vysvetľujeme, prečo je to tak.
Prečo jedenie pred televízorom podporuje priberanie na váhe?
Výskum súvislosti medzi priberaním na váhe a jedením pred televízorom sa uskutočnil na skupine 120 ľudí. Ukázalo sa, že ľudia, ktorí sa takto stravovali, jedli viac ako tí, ktorí pri jedle nevykonávali žiadne pútavé činnosti. Kľúčové je pritom slovo angažovaná činnosť.
Pri sledovaní televízie sa celá vaša pozornosť sústredí na program, reláciu alebo film. Nevenujete pozornosť tomu, čo jete alebo koľko toho zjete. To znamená, že mozog dostane signál, že ste sýti, oveľa neskôr. To je dôvod, prečo jedenie pred televízorom podporuje priberanie na váhe.
Podobný účinok má aj konzumácia pri práci s počítačom, čítaní novín alebo prezeraní sociálnych sietí. Ak by ste si sadli za stôl a sústredili sa len na to, čo máte na tanieri – na chuť. vôňu, žuvanie atď. – cítili by ste sa nasýtení rýchlejšie a jedli by ste oveľa menej.
Aké ďalšie účinky môže mať jedenie pred televízorom?
Priberanie nie je jediným dôsledkom jedenia pri sledovaní televízie. Iné štúdie ukázali, že samotné dlhodobé sedenie pred obrazovkou je jedným z rizikových faktorov vzniku rakoviny hrubého čreva. Tento problém sa týka nielen zrelých ľudí, ale aj ľudí v mladom veku. Ukázalo sa, že viac ako jedna hodina denne strávená pred televízorom zvyšuje riziko vzniku ochorenia u mladých ľudí o 12 %.
Ako sa odnaučiť jesť pred televízorom?
Ak pravidelne jete pri sledovaní televízie, pravdepodobne pre vás nebude ľahké hneď sa tohto zvyku vzdať. Oplatí sa však začať praktizovať uvedomelé stravovanie, ktoré sa stáva čoraz populárnejšie. Ide o to, aby ste sa počas jedla sústredili len na to, čo máte na tanieri. Mali by ste venovať pozornosť tomu, ako jedlo vyzerá, ako vonia a ako chutia jednotlivé zložky. Jedlo sa tak stane oveľa príjemnejším.
Budete sa tiež rýchlejšie cítiť nasýtení, pretože váš mozog nebude zaneprázdnený spracúvaním iných informácií. Odborníci radia, aby ste si na začiatok vybrali 1 jedlo denne, ktoré budete jesť v duchu uvedomelého stravovania. Po čase by ste mali túto prax nasledovať 2 jedlami, potom 3 a tak ďalej, až kým na jedenie pred televízorom úplne nezabudnete.