Pridávajte toto z kuchyni do prania. Je to lacné, ale robí to zázraky s oblečením

pracka ocot

Ocot je univerzálny produkt. Môžete ho použiť v kuchyni, ale rovnako dobre sa hodí aj na čistenie povrchov alebo… prania. Má ocot po pridaní do bielizne nejaký účinok? Vysvetľujeme.

Ocot je známy už päťtisíc rokov. Pôvodne sa používal na dezinfekciu a úpravu vody, ale jeho jedinečná chuť bola čoskoro rozpoznaná. Starí Gréci ho považovali za magický elixír s účinkami podporujúcimi zdravie, Rimania ho používali na konzervovanie potravín.

Táto nenápadná tekutina má antibakteriálne, antiseptické a fungicídne účinky. Ocot na pranie bielizne nahradí chemické bielidlá alebo zmäkčovače tkanín. Vysvetlíme vám, ako správne používať ocot, aby bola vaša bielizeň čistá, jemná a voňavá a práčka v dobrom stave.

Ako funguje ocot pridaný do bielizne?

Ocot je prostriedok so širokým spektrom použitia. Používame ho na okyslenie alebo konzervovanie potravín, ale rovnako dobre sa uplatní aj ako čistiaci prostriedok. Možno ho použiť na čistenie, lesk a dezinfekciu povrchov, ale čoraz viac ľudí ho pridáva do prania.

Balzamikový, jablčný, ryžový alebo vínny ocot nie je to isté ako liehový ocot. Tento typ octu je najviac „znečistený“, ale práve on je vhodný na umývanie alebo čistenie povrchov. Čím vyššia je jeho koncentrácia, tým je účinnejší. Ako používať ocot na pranie, aby ste si nepoškodili oblečenie?

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Pridajte tento predmet do chladničky a budete šetriť mesačne za elektrinu

Začnime najnáročnejšou tkaninou, a to uterákmi. Tkanina je v neustálom kontakte s vodou, vlhkosťou a zvyškami odumretej kože, takže sa na nej rýchlo množia baktérie a uterák začne nepríjemne zapáchať. Ak sa chcete zbaviť nepríjemného zápachu, vložte uteráky do práčky a do priehradky nalejte dva poháre liehového octu. Nastavte pranie na najvyššiu možnú teplotu a po skončení cyklu budú uteráky mäkké a čisté.

Rovnaký patent môžete použiť na bielenie bielych tkanín. Ak chcete zvýšiť účinok octu, nasypte do priehradky dve balenia jedlej sódy a vaša bielizeň získa svoju pôvodnú belosť. Nezabudnite však, že ocot je pomerne agresívny čistiaci prostriedok, a preto nie je vhodný na jemné tkaniny, ako je kašmír alebo hodváb.

Ocot bude fungovať ako domáci zmäkčovač

Domáce čistiace prostriedky sú čoraz populárnejšie. Pomaly sa prikláňame k prírodným produktom, ktoré používali naše babičky. Jedným z takýchto výrobkov je ocot. Môžete ho použiť na prípravu domáceho prostriedku na plákanie. Ako si ho pripravíte? Zmiešajte ocot s vodou v pomere 1:3, pridajte niekoľko kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja a dôkladne premiešajte. Táto tekutina nielenže zmäkčí vaše oblečenie, ale zabráni aj strate farby.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Venčiť mačku vonku vôbec nie je v poriadku. Toto je dôvod

Ako inak môžete ocot použiť pri praní?

  • Ak chcete vyčistiť práčku – vyprázdnite bubon práčky, nalejte do priehradky dva poháre octu a nastavte program na vysokú teplotu. Zbavíte sa tak nečistôt a nepríjemného zatuchnutého zápachu.
  • Zbavte sa nepríjemných pachov – ocot pomáha zbaviť tkaniny nepríjemných pachov. Ak chcete, aby vaše oblečenie prestalo zapáchať po vyprážaných potravinách alebo cigaretovom dyme, nalejte do vane teplú vodu a pridajte do nej dve šálky octu. Namočte oblečenie do tohto roztoku a nechajte ho tam cez noc. Na druhý deň ich vyperte ako zvyčajne.

Pranie s octom je nielen účinné, ale aj lacné a ekologické. Hoci si možno myslíte, že pranie v octe tkaninám neublíži, z každého pravidla existujú výnimky.

Kedy nepoužívať ocot do prania?

  • Na pranie športového oblečenia – ocot by mohol poškodiť elastické vlákna.
  • Na pranie tmavého oblečenia – neriedený ocot by ho mohol zosvetliť a zanechať nevzhľadné škvrny.
  • Pri použití chlóru alebo peroxidu vodíka – ocot s nimi chemicky reaguje za vzniku plynného chlóru. Ide o toxickú a veľmi nebezpečnú látku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *