Správna príprava pôdy je nevyhnutným základom pre úspešné pestovanie paradajok. Ak túžite po sladkých, šťavnatých a zdravých plodoch, nemôžete tento krok podceniť. V tomto článku vám prinášame podrobný návod, ako pripraviť pôdu tak, aby paradajky v záhrade prospievali a priniesli bohatú úrodu.
Aká pôda je pre paradajky najvhodnejšia?
Paradajky najlepšie rastú v pôde, ktorá je úrodná, dobre priepustná a bohatá na živiny. Ideálne pH pôdy sa pohybuje v rozmedzí 6,0 až 6,5 – teda v mierne kyslom až neutrálnom rozmedzí. Vyhnite sa ťažkým ílovitým pôdam, ktoré zadržiavajú príliš veľa vlhkosti, a tiež piesočnatým pôdam, ktoré sú naopak príliš priepustné a chudobné na živiny. V oboch prípadoch môže dôjsť k zlému zakoreneniu rastlín a zvýšenému výskytu chorôb.
Dôležité je sledovať aj kyslosť pôdy – ak je príliš kyslá, rastlina nebude schopná prijímať dôležité minerály. To môže viesť k oslabeniu paradajok a nízkej úrode. Práve preto je dôležité pôdu pravidelne vápniť – ideálne každé tri roky.
Hnojenie – základ úspechu
Na dosiahnutie bohatej úrody je nevyhnutné pôdu kvalitne vyživiť. Už na jeseň sa odporúča zapracovať do pôdy hnoj, ideálne kompostovaný alebo vo forme granulátu, ktorý zoženiete v záhradkárskych predajniach. Na jar je vhodné použiť tekuté prírodné hnojivá, napríklad výluh z pŕhľavy, alebo hotové prípravky, ktoré obsahujú dusík, fosfor, draslík a vápnik – teda základné prvky potrebné pre zdravý rast a tvorbu plodov.
Ako pripraviť pôdu pred výsadbou?
Ešte pred samotným sadením paradajok je dôležité pripraviť pôdu. Ak plánujete sadiť jednotlivé rastliny, postačí vykopať jamku s hĺbkou približne 30 cm. Na jej dno dajte 2–3 hrste granulovaného hnoja (alebo čerstvého, ak máte k dispozícii), a následne jamku zasypte kvalitnou pôdou určenou na pestovanie paradajok. Táto špeciálna zemina je síce o niečo drahšia, no zabezpečí ideálne podmienky pre rozvoj koreňov.
V prípade, že máte v záhrade prirodzene dobrú pôdu, môžete namiesto jednotlivých jamiek preorať celý záhon a zapracovať doň viaczložkové hnojivo.
Ideálny čas na prípravu pôdy je 3–4 týždne pred sadením, no ak nestíhate, zvládnete to aj deň predtým. Čím skôr to však urobíte, tým lepšie sa pôda zregeneruje a pripravené živiny budú pre rastliny dostupnejšie.
Kedy a ako vysádzať paradajky?
Na výsadbu paradajok do voľnej pôdy je najvhodnejší druhý polovička mája, teda po tzv. „zamrznutých“ (Pankrác, Servác, Bonifác), kedy už nehrozia nočné mrazy. Pred sadením je dôležité sadenice poriadne zaliať – korene sa tak lepšie uvoľnia z kvetináčov a rastliny sa rýchlejšie prispôsobia novému prostrediu.
Odporúčané rozostupy pri výsadbe:
- Vzdialenosť medzi rastlinami v rade: približne 50 cm
- Vzdialenosť medzi radmi: 60–70 cm
Sadenie sa vykonáva do jamiek, ktoré by mali byť dvojnásobne väčšie ako koreňový bal rastliny. Paradajky možno sadiť o niečo hlbšie, než rástli v nádobe – dolné listy by mali byť len tesne nad zemou. Po zasadení rastlinu zasypte zeminou, jemne utlačte a dôkladne polejte, najlepšie až 3 litrami vody na každú rastlinu. Vyhnite sa však polievaniu listov, aby ste znížili riziko plesňových ochorení. Výborným trikom je vytvorenie malého zárezu okolo koreňa, ktorý nasmeruje vodu priamo k rastline. Ďalšie zalievanie zopakujte po niekoľkých dňoch.