Putin povedal čínskemu prezidentovi, že je za rokovania o konci vojny. USA zvláštne reagujú

putin cinsky prezident

V Kremli prebieha stretnutie, ktoré sa označuje ako úvodné neformálne stretnutie prezidentov Si a Putina.

Kým sa vymieňali očakávané srdečnosti a vyhlásenia o zbližovaní, medzi najpozoruhodnejšie prvé vyhlásenia patrili tie Putinove, ktorý povedal, že je „otvorený “ mierovým rozhovorom s Ukrajinou a sprostredkovateľskému úsiliu Číny.

„Máme veľa spoločných úloh a cieľov,“ povedal Putin svojmu čínskemu partnerovi, keď mu blahoželal k znovuzvoleniu za hlavu čínskeho štátu na tretie päťročné funkčné obdobie. Si zasa povedal, že„Rusku sa pod Putinovým vedením podarilo podporiť prosperitu“. Putin ďalej povedal, že „budeme diskutovať o vašej iniciatíve [týkajúcej sa Ukrajiny], ktorú vnímame s rešpektom“.

„Sme otvorení procesu rokovaní o Ukrajine ,“ dodal ruský líder. Siovi odkázal, že „sme si pozreli vaše návrhy na riešenie ukrajinského konfliktu“ , a predpovedal, že „o tejto otázke budeme rokovať“.

Deň predtým hovorca NSC Bieleho domu John Kirby v rozhovoroch pre médiá uviedol, že akákoľvek „výzva na prímerie“ na Ukrajine je „neprijateľná„.

Je pravdepodobné, že Moskva sa neuspokojí s ničím menším ako s úplným uznaním Kyjeva, že Donbas patrí Rusku, ale práve to bude Washington odsudzovať a bude sa snažiť prinútiť Zelenského administratívu, aby sa tomu bránila.

Podľa komentára „Moskva uviedla, že návrh zváži, ale poukázala na niekoľko faktorov, ktoré stoja v ceste mierovému riešeniu na Ukrajine.“ A názor Moskvy bol zameraný na ďalšie kroky Si: „Patrí k nim naliehanie Kyjeva a jeho západných podporovateľov na spôsobenie vojenskej porážky Rusku, ich rozhodný odpor voči akémukoľvek prímeriu a zákon prijatý ukrajinským prezidentom Zelenským, ktorý zakazuje rokovania s Ruskom, kým je Putin vo funkcii.“

Kirby o stretnutí Si s Putinom: „Ak sa bude žiadať prímerie, tak to jednoducho nebude prijateľné.“

Čínsky prezident Si Ťin-pching pricestoval v pondelok do Moskvy na stretnutie, ktoré Peking nazýva „cestou k mieru“, ale v čase, keď Biely dom zdôrazňuje: „V tejto chvíli nepodporujeme výzvy na prímerie,“ uviedol hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby. „Určite nepodporujeme výzvy na prímerie, ktoré by ČĽR žiadala na stretnutí v Moskve, z ktorého by jednoducho profitovalo Rusko,“ povedal Kirby.

Trojdňová cesta sa začala pristátím Siovho lietadla na moskovskom letisku Vnukovo, kde ho privítal Dmitrij N. Černyšenko, podpredseda ruskej vlády pre cestovný ruch, šport, kultúru a komunikácie, s červeným kobercom a vojenskou dychovkou. Jeho prvou zastávkou bol Kremeľ, kde sa uskutočnilo úvodné a neformálne stretnutie s prezidentom Putinom.

„Som veľmi rád, že sa môžem vrátiť do krajiny nášho blízkeho suseda na štátnu návštevu na pozvanie prezidenta Vladimira Vladimiroviča Putina ,“ povedal Si pri príchode. Dodal: „Čína a Rusko sú dobrí susedia a spoľahliví partneri, ktorých spájajú hory a rieky.“

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov novinárom povedal, že 12-bodový mierový plán Číny pre Ukrajinu bude jedným z hlavných bodov programu.„Tak či onak, otázky nastolené v (pekinskom) pláne pre Ukrajinu sa budú počas rokovaní preberať,“ povedal. „Komplexné vysvetlenie ruskej pozície poskytne prezident Putin.“

Len niekoľko hodín pred odletom čínskeho prezidentského lietadla zverejnili Si a Putin samostatné články, v ktorých ohlasovali dvojstranný samit a v ktorých Si zdôraznil, že úsilie Číny o ukončenie ukrajinskej krízy je odrazom celosvetovej podpory. Putin zasa napísal, že má „veľké očakávania od nadchádzajúcich rozhovorov“ so svojím „starým dobrým priateľom“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *