Kôpor sa v ľudovom liečiteľstve používa už od staroveku. A nie je sa čomu diviť, jeho účinky sú totiž ohromujúce. Chráni srdce, mozog aj kosti, napomáha tráveniu aj chudnutiu.
Kôpor je rastlina, ktorá je po stáročia využívaná v kuchyni aj ľudovom liečiteľstve, obzvlášť na liečbu dojčenských koľko, zažívacích ťažkostí a na podporu dojčenia.
Odborníci z renomovaného zdravotníckeho webu Healthline pripomínajú, že v posledných rokoch boli pozitívne účinky kôpru podrobené vedeckému skúmaniu a ukázalo sa, že by mohol mať dobrý vplyv aj na iné a závažnejšie zdravotné ťažkosti, vrátane vysokého tlaku či cukru v krvi alebo na podporu kardiovaskulárneho zdravia.
Kôpor má pozitívny vplyv na mozog aj srdce
Kôpor pôsobí aj v súvislosti so zažívaním či ako prostriedok na zmiernenie celulitídy a podporu chudnutia. Ako ale vysvetľuje lekár Dany P. Baby, MD, jeho účinky siahajú ešte oveľa ďalej.
Vďaka vysokému obsahu flavonoidov má protektívny účinok na srdce a štúdie na zvieratách navyše naznačujú, že extrakt z kôpru môže mať pozitívny vplyv aj na znižovanie hladiny cholesterolu a triglyceridov. Okrem toho znižuje aj hladinu krvného cukru a krvný tlak.
Výťažky z kôpru sú spájané aj s protirakovinovými účinkami. Môže pomôcť pri prevencii a liečbe rakoviny pľúc, prsníka a hrubého čreva. Z konzumácie kôpru profituje aj mozog a kosti. Kôpor navyše zmierňuje menštruačné kŕče, zlepšuje kompenzáciu diabetu 2. typu a má antibakteriálne, protivírusové a protiplesňové účinky.
Zaradiť kôpor do jedálnička je smiešne jednoduché
Okrem obligátnej koprovky a smoothies sa kôpor skvele hodí aj do šalátov, slaného pečiva a polievok. Skvele oživia pečené zemiaky či mäso, vyrobíte z neho výborné jogurtové zálievky či dipy. Hodí sa aj do marinád a samozrejme pri zaváraní zeleniny.
Čo sa skladovania čerstvého kôpru týka, najprv je potrebné lístky zľahka postriekať vodou a voľne ich zabaliť do papierovej utierky. Potom ich vložte do uzatvárateľného plastového vrecka a bez obáv ho môžete týždeň skladovať v chladničke. Kôpor môžete samozrejme aj zamraziť, ale o časť živín tým prídete.