Reakcia na NATO: Rusko a Čína sa spája vo vojensko-technologickej spolupráci

Untitled 2 1

Vytváraním nových vojenských aliancií v ázijsko-tichomorskom regióne USA a NATO podkopávajú bezpečnostnú architektúru regiónu, povedal v sobotu ruský veľvyslanec v Číne Igor Morgulov.

„Jeden z nich (vojenských blokov) už bol vytvorený – vojenský a technologický blok AUKUS, ktorý zahŕňa USA, Spojené kráľovstvo a Austráliu,“ povedal Morgulov v rozhovore pre čínsku štátnu televíziu CGTN.

„Formálne je to všetko dohodnuté pod zámienkou vytvorenia austrálskej flotily jadrových ponoriek. Je však jasné, že za týmito krokmi sa skrývajú ďalekosiahle plány na presun vojensko-technologického potenciálu NATO do regiónu,“ dodal Morgulov.

Veľvyslanec zdôraznil, že nová aliancia prinesie problémy, podkopáva bezpečnosť a stabilitu regiónu, aby ospravedlnila svoju prítomnosť v regióne.

„Preto nevidím žiadne pozitívne aspekty z toho, že sa NATO môže objaviť v ázijsko-tichomorskom regióne,“ zdôraznil Morgulov.

Tvárou v tvár týmto výzvam musia Rusko a Čína vyvinúť úsilie na zachovanie existujúcej bezpečnostnej architektúry tým, že regionálnym aktérom vysvetlia výzvy a hrozby, ktoré predstavuje prítomnosť NATO v ázijsko-tichomorskom regióne, poznamenal Morgulov.

„Tým, ktorí to nechápu, odpovieme zvýšením vojenskej a vojensko-technickej spolupráce s podobne zmýšľajúcimi krajinami v regióne vrátane Číny,“ povedal a dodal, že Rusko a Čína pravidelne organizujú spoločné vojenské cvičenia.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

„Budeme naďalej zvyšovať naše obranné kapacity, aby sme mohli rýchlo reagovať na hrozby, ktoré môže NATO vytvoriť v tomto regióne sveta,“ povedal Morgulov.

Čínska mierová iniciatíva pre rusko-ukrajinskú vojnu

Morgulov označil postoj Pekingu k rusko-ukrajinskej vojne za „vyvážený“ a privítal „ochotu čínskych priateľov“ prispieť k mierovému urovnaniu.

Uviedol, že Moskva zvažuje 12-bodovú mierovú iniciatívu, ktorú predložilo čínske ministerstvo zahraničných vecí, a dodal, že mnohé myšlienky vyjadrené v dokumente sú v súlade s pozíciou Ruska.

V dokumente nazvanom Pozícia Číny k politickému urovnaniu ukrajinskej krízy Peking vyzval na zastavenie nepriateľských akcií, obnovenie mierových rokovaní a ukončenie západných sankcií voči Moskve.

„Predovšetkým sa plne stotožňujeme so zásadami uvedenými v dokumente, pokiaľ ide o dodržiavanie Charty OSN a medzinárodného práva.“

„Súhlasíme s tézou o nedeliteľnosti bezpečnosti, čo znamená, že bezpečnosť niektorých štátov nemôže byť zaistená na úkor bezpečnosti iných.“

„Podporujeme postoj Číny k nelegitímnosti jednostranných sankcií uplatňovaných pri obchádzaní Bezpečnostnej rady OSN,“ povedal Morgulov.

Všetky mierové iniciatívy však zlyhávajú na neochote Ukrajiny viesť rozhovory, vyjadril Morgulov poľutovanie.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

„Rusko je otvorené dosiahnuť ciele svojej „špeciálnej vojenskej operácie“ politickými a diplomatickými metódami. Vidíme však, že potrebné podmienky na mierové rozhovory sa zatiaľ nevytvorili, pretože západní páni jednoducho nedovolia kyjevskému režimu, aby s nami začal rokovať,“ povedal Morgulov.

Rusko-čínska bilaterálna spolupráca

Morgulov uviedol, že rusko-čínsky obchodný obrat by mohol v roku 2023 „s veľkou rezervou“ prekročiť 200 miliárd dolárov.

Rusko a Čína úspešne pracujú na prepojení integračných projektov Pásmo a cesta a Eurázijská hospodárska únia, povedal vyslanec a dodal: „Urobili sme ďalší krok vpred tým, že sme navrhli myšlienku vytvorenia Veľkého eurázijského partnerstva založeného na podobných procesoch.“

Morgulov tiež uviedol, že očakáva, že Peking zruší obmedzenia pre ruských turistov. „Medzi Ruskom a Čínou bola obnovená normálna letecká doprava. Aeroflot prevádzkuje tri lety týždenne do Pekingu, Šanghaja a Kantonu. Čínske letecké spoločnosti tiež obnovili lety medzi oboma krajinami.

„Železničné spojenie ešte nebolo otvorené. Dúfame, že sa tak stane v blízkej budúcnosti,“ povedal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *