• 16 augusta, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Robíte si takúto ryžu? Ani nechcite vedieť, čo to obsahuje a dávate si do tela

Robíte si takúto ryžu? Ani nechcite vedieť, čo to obsahuje a dávate si do tela

Možno máme dojem, že varenie ryže vo vrecku je rýchle a jednoduché. Ak sa však naučíme niekoľko jednoduchých trikov, dokážeme pripraviť dokonalú sypanú ryžu bez použitia vrecka. Prečo sa radšej rozhodnúť pre kaše a ryžu predávanú vo veľkom ako vo vrecúškach?

Keď varíme ryžu vo veľkom, cenné minerálne látky sa zachovajú v zrnách namiesto toho, aby sa spláchli do drezu s vodou. Navyše čas potrebný na uvarenie ryže vo voľne loženom stave a vo vrecúšku je rovnaký a odmeranie správneho množstva výrobku lyžicou alebo pohárom je doslova otázkou minúty. Okrem toho je ryža predávaná vo veľkom alebo v kilogramových baleniach oveľa lacnejšia ako ryža balená vo vreckách.

Za všetko môže bisfenol A

Bisfenol A (BPA) sa používa pri výrobe vreciek na varenie ryže. V dôsledku vysokých teplôt BPA preniká do varenej ryže. Táto zlúčenina je podobná ženskému hormónu estrogénu. To spôsobuje, že telo ju hromadí namiesto toho, aby ju odstraňovalo.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ľudia si začali okolo posteli dávať plátky cibule

Bisfenol A je nezdravý – vedie k obezite, problémom so štítnou žľazou, znižuje hladinu testosterónu u mužov a môže spôsobiť rakovinu prsníka a prostaty. Bisfenolu A by sa mali vyhýbať tehotné ženy a deti, u ktorých môže spôsobiť hyperaktivitu.

Ako variť sypkú ryžu?

Chcete, aby vaša ryža nebola lepkavá? Musíte ju predtým prepláchnuť. Tým sa odstránia nečistoty a prebytočný škrob. Jednoducho odmerajte šálku suchej ryže, nasypte ju do sitka a prepláchnite ju pod studenou tečúcou vodou, kým sa jej farba nezmení na číru.

Iný spôsob, hoci o niečo časovo náročnejší, spočíva v tom, že ryžu nasypete do misky, zalejete vodou a „drhnete“, t. j. trením zŕn o seba. Potom vodu vylejte, nalejte novú vodu a znova drhnite. Tento postup sa opakuje, kým voda nie je číra. Potom odmerajte dve šálky vody, pridajte dve polievkové lyžice oleja, trochu soli a priveďte do varu. Vsypte ryžu, premiešajte a počkajte, kým sa uvarí. Potom hrniec zakryte, znížte teplotu a varte 10 až 12 minút. Po uplynutí tejto doby vypnite plyn. Ryžu nechajte prikrytú ďalších 10 minút.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Nevyhadzujte obaly z vajíčok. Využite ich na toto a ušetríte peniaze

Toto je podľa mňa najrýchlejší a najjednoduchší spôsob varenia sypkej ryže. Môžete ho použiť na varenie akéhokoľvek druhu ryže, ale majte na pamäti, že napríklad prírodná ryža potrebuje oveľa viac času.

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *