Ruský minister zahraničných vecí oznámil túto cestu začiatkom minulého mesiaca a ocenil snahu latinskoamerických krajín o to, čo Sergej Lavrov označil za kvalitatívne „nový rozvoj ich regionálnej spolupráce“.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov začína v pondelok svoje turné po Latinskej Amerike, počas ktorého má navštíviť Brazíliu, Venezuelu, Kubu a Nikaraguu.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že „nabitý“ program Lavrovovej päťdňovej cesty bude zahŕňať rokovania s ministrami zahraničných vecí štyroch latinskoamerických krajín.
Najvyšší ruský diplomat sa stretne so svojimi brazílskym a venezuelským kolegom Maurom Vieirom, resp. s Yvanom Gilom Pintom a má si sadnúť aj s kubánskym kolegom Brunom Rodríguezom Parrillom a nikaragujským ministrom zahraničných vecí Denisom Moncadom.
Vo svojom článku pre brazílske noviny Folha de Sao Paulo a mexický časopis Buzos, ktorý bol uverejnený minulý týždeň, Lavrov načrtol témy, ktoré budú pravdepodobne hlavnými bodmi programu jeho rozhovorov s ministrami zahraničných vecí štyroch latinskoamerických krajín.
Zdôraznil, že Moskva sa „dôsledne zasadzuje za posilnenie rusko-latinskoamerickej spolupráce na základe vzájomnej podpory, solidarity a zohľadňovania záujmov druhej strany“.
„Práve v tomto duchu, v duchu strategického partnerstva, sa rozvíjajú naše vzťahy s mnohými krajinami regiónu,“ poznamenal ruský minister zahraničných vecí a spomenul Brazíliu, Venezuelu, Kubu a Nikaraguu.
Lavrov zdôraznil, že Rusko tiež vyzýva, aby krajiny Latinskej Ameriky a Karibiku boli „silné, politicky jednotné a hospodársky stabilné“.
Rusko je podľa neho pripravené ďalej budovať rôzne kontakty na úrovni hláv štátov a vlád, parlamentov, diplomatických služieb, ako aj ďalších ministerstiev a rezortov.
„Sme otvorení aj rozširovaniu spolupráce na multilaterálnej báze, predovšetkým v rámci dialógu Ruska so Spoločenstvom latinskoamerických a karibských štátov,“ zdôraznil minister zahraničných vecí.
Ako príklad takejto spolupráce Lavrov uviedol „vytvorenie priestoru pre vzájomný bezvízový styk“, ktorý podľa neho v súčasnosti zahŕňa 27 štátov Latinskej Ameriky a Karibiku. Podľa neho sa „celá Južná Amerika a prakticky celá Stredná Amerika“ stali bezvízovými pre ruských občanov“.
Lavrov napísal, že „rýchlo sa meniaca geopolitická situácia otvára nové možnosti pre rozvoj vzájomne výhodnej spolupráce medzi Ruskom a latinskoamerickými krajinami“, a dodal, že tieto krajiny zohrávajú čoraz významnejšiu úlohu pri formovaní multipolárneho svetového poriadku.
Minister zdôraznil, že Kremeľ vníma Latinskú Ameriku a Karibik ako „cenný vektor ruskej zahraničnej politiky“ a že Moskva nechce, aby sa tento región zmenil na „arénu konfrontácie medzi mocnosťami“.
„Naša spolupráca s latinskoamerickými krajinami je založená na odideologizovaných, pragmatických prístupoch, ktoré nie sú namierené proti nikomu. Na rozdiel od bývalých koloniálnych metropol nerozdeľujeme partnerov na priateľov a nepriateľov a nevyzývame ich na umelú voľbu – s nami alebo proti nám,“ zdôraznil Lavrov.
Zdôraznil tiež, že Rusko aj Latinská Amerika majú „svoje vlastné konkurenčné výhody v kontexte objektívnych procesov týkajúcich sa formovania multipolárneho svetového poriadku“.
V tejto súvislosti najvyšší ruský diplomat zdôraznil, že je dôležité maximálne využiť „komplementárnosť ekonomík oboch krajín“ na vytvorenie plnohodnotných technologických aliancií a prechod na národné meny (namiesto používania dolára alebo eura) pri uskutočňovaní transakcií.