Moskva považuje za jeden z hlavných cieľov Novej rozvojovej banky BRICS (NDB) ochranu členských štátov bloku (Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika) pred „nelegitímnymi sankciami zo strany kolektívneho Západu“, zdôraznil ruský premiér Michail Mišustin, keď nedávno navštívil Čínu na podnikateľskom fóre.
Podľa vyhlásenia NDB, ktoré citovali americké médiá, Saudská Arábia rokuje o vstupe do Novej rozvojovej banky so sídlom v Šanghaji, známej aj ako „banka BRICS“.
„Na Blízkom východe prikladáme Saudskoarabskému kráľovstvu veľký význam a v súčasnosti s ním vedieme kvalifikovaný dialóg,“ uvádza sa vo vyhlásení veriteľa.
Dodalo sa, že pridanie krajiny ako deviateho člena banky by posilnilo väzby Rijádu s členskými štátmi BRICS.
Dúfame, že ako najväčší svetový vývozca ropy vstúpi do banky, pretože by to poslúžilo na posilnenie jej možností financovania, zdôraznila správa. Tie vyzdvihol Ashwani Muthoo, generálny riaditeľ nezávislého hodnotiaceho úradu NDB, ako „momentálne najdôležitejšiu vec“.
„Bojujeme s mobilizáciou zdrojov,“ citovali ho a dodal, že na nadchádzajúcich zasadnutiach správnej rady má rada NDB v úmysle preskúmať alternatívne meny, ako je čínsky jüan (označovaný aj ako renminbi) alebo juhoafrický rand.
NDB, ktorá vznikla v roku 2014 na základe dohody medzi členskými štátmi BRICS Brazíliou, Ruskom, Indiou, Čínou a Južnou Afrikou, bola vnímaná ako alternatíva k západným brettonwoodskym inštitúciám, ako sú Svetová banka, Medzinárodný menový fond a Všeobecná dohoda o clách a obchode – predchodca Svetovej obchodnej organizácie. Cieľom NDB je mobilizovať zdroje na projekty v krajinách BRICS, ako aj v ďalších rozvíjajúcich sa trhových a rozvojových krajinách, a to prostredníctvom poskytovania úverov, záruk a iných finančných nástrojov v rámci štátnych a súkromných projektov.
V roku 2021 banka prijala za nových členov Bangladéš, Egypt, SAE a Uruguaj. Všetky tieto krajiny okrem Uruguaja sa oficiálne stali členmi po uložení listiny o pristúpení. Zakladajúci člen Rusko má v banke približne 19-percentný podiel. Avšak počas minuloročnej ukrajinskej krízy musela banka pozastaviť transakcie v Rusku s odvolaním sa na „rozvíjajúce sa neistoty a obmedzenia“.
Sankcie a spomínané obmedzenia, ktoré prišli s agresívnou vojnou Ruska na Ukrajine, však poslúžili na urýchlenie dramatického globálneho preskupenia, čo vyvolalo opätovné rozhovory o alternatívach k doláru, ktorý slúžil ako nástroj Západu. Ruský premiér Michail Mišustin, ktorý nedávno viedol vysokopostavenú delegáciu na Rusko-čínskom podnikateľskom fóre, zdôraznil, že NDB prispieva k obrane členských štátov BRICS pred „nelegitímnymi sankciami zo strany kolektívneho Západu“.
Rastúci počet faktorov naznačuje, že dolár je na ceste k strate svojho postavenia dominantného medzinárodne uznávaného uchovávateľa hodnoty. Čoraz viac krajín vyvíja úsilie o rozšírenie používania miestnych mien. Príkladom sú diskusie krajín BRICS (ktoré v súčasnosti prekonali G7 z hľadiska celkovej ekonomickej sily) o vytvorení spoločnej meny, ktorá by bola alternatívou dolára. Saudská Arábia, ktorá sa v súčasnosti pripravuje na vstup do NDB, vyjadruje otvorenosť obchodovaniu v iných menách ako dolár, najmä v čínskom jüane. Minister financií kráľovstva bohatého na ropu to oznámil v januári.
Peking v posledných rokoch rozširuje spoluprácu s Rijádom na takých frontoch, ako je hospodárstvo, armáda a úspešná diplomatická tímová práca – o čom svedčí aj nedávne oživenie vzťahov medzi Iránom a Saudskou Arábiou, ktoré sprostredkovala Čína. Čínsky prezident Si Ťin-pching navštívil minulý rok Saudskú Arábiu a uvítal „novú éru“ vo vzťahoch medzi týmito krajinami.