Škandál: USA financovali výskum zameraný na vytvorenie „zmutovaných vírusov“

laboratory gaaaac1131 1920

Konzervatívna skupina Judicial Watch získala prostredníctvom zákona o slobodnom prístupe k informáciám 552 strán z Národného inštitútu zdravia o grantoch pre EcoHealth Alliance, ktoré obsahovali informácie o výskume, ktorý skupina vykonávala vo Wuhanskom virologickom inštitúte.

Podľa jedného z dokumentov sa v žiadosti o grant, ktorú EcoHealth zverejnil 5. júna 2013 na NIH, vysvetľujú jeho plány na využitie netopierieho koronavírusu na vytvorenie mutantného vírusu.

„V prípade netopierích CoV, ktoré sme izolovali alebo sekvenovali, a pomocou živej vírusovej alebo pseudovírusovej infekcie v bunkách rôzneho pôvodu alebo exprimujúcich rôzne receptorové molekuly, posúdime potenciál transfekcie každého izolovaného vírusu a tých, ktoré majú sekvenciu väzbového miesta receptora,“ vysvetľuje sa v žiadosti o grant. „Urobíme to sekvenovaním génov pre proteíny viažuce hroty (alebo iné receptory/fúzie) zo všetkých našich netopierích CoV, vytvorením mutantov, aby sme zistili, ako výrazne by sa každý z nich musel vyvinúť, aby využil ACE2, CD26/DPP4 (receptor MERS-CoV) alebo iné potenciálne receptory CoV.“

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Tento výskum, ako sa uvádza v žiadosti o grant EcoHealth, „by nám umožnil identifikovať kritické väzobné miesta receptorov, rozsah hostiteľov vírusu a lepšie predpovedať schopnosť našich CoV infikovať ľudí“.

Informácie obsahovali pôvodnú žiadosť o grant a výročné správy pre NIH s informáciami o pokroku, účinnosti a o tom, ako budú finančné prostriedky použité v budúcnosti.

NIH poskytol aliancii EcoHealth Alliance v rokoch 2013 až 2018 milióny dolárov vo forme grantov. Časť týchto finančných prostriedkov pochádzala z Obamovej administratívy, ktorá nariadila trojročný zákaz výskumu zameraného na zárobkové funkcie. V dokumentoch nie sú špecifikované ziskové funkcie a spoločnosť EcoHealth popiera, že by vykonávala výskum ziskových funkcií.

Kritici však tvrdia, že NIH našiel spôsob, ako obísť pozastavenie financovania, hoci výskum nespĺňal konečnú definíciu.

„Preskúmanie týchto a ďalších dokumentov silne naznačuje, že americké financovanie výskumu mutantného vírusu a ziskovej funkcie v Číne a inde mohlo byť zodpovedné za vznik pandémie COVID vo Wuhane,“ uviedol vo verejnom vyhlásení Tom Fitton, prezident organizácie Judicial Watch. „Tento škandál so ziskom funkcie by mal byť predmetom trestného vyšetrovania.“

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

V e-mailovej odpovedi pre Fox News Digital hovorca Aliancie EcoHealth uviedol: „Aliancia EcoHealth nepodporila výskum Wuhanského virologického inštitútu v súvislosti so získaním funkcie. Akékoľvek tvrdenia o opaku sú založené buď na nesprávnej interpretácii, alebo na úmyselnom skreslení skutočne vykonaného výskumu.“

„Vzhľadom na to, že výskum súvisiaci so SARS, ktorý uskutočnili EcoHealth Alliance a Wuhanský virologický inštitút, sa týkal netopierích koronavírusov, u ktorých sa nikdy nepreukázalo, že by infikovali ľudí, nehovoriac o tom, že by spôsobovali významnú chorobnosť a/alebo úmrtnosť ľudí, nešlo podľa definície o výskum získavania funkcií,“ pokračoval hovorca EcoHealth Alliance.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *