Skontrolujte doma tieto veci a neplaťte toľko za kúrenie zbytočne

kurenie 1

V posledných dňoch je cítiť silný pokles teploty, ktorý spôsobuje, že kúrenie v našich domácnostiach beží na najvyššie obrátky. Tým môžeme na konci mesiaca očakávať vysoké účty. Je možné vykurovať svoj domov bez zbytočných nákladov? Nuž, existuje niekoľko nízkorozpočtových trikov, ktoré vám pomôžu zatepliť váš domov.

Keď teplota za oknom prudko klesne, sme nútení zapnúť kúrenie, aby sme sa vo vlastnom dome stále cítili príjemne. Samozrejme, môžete si obliecť hrubšiu mikinu alebo prestať otvárať okná, ale takéto praktiky fungujú len krátkodobo. Na druhej strane, nikomu z nás sa nechce platiť vysoké účty, preto je dôležité vedieť, ako sa správne pripraviť na chladné počasie.

Ako môžete v zime ušetriť na vykurovaní?

Začnite s jednoduchými vecami, ako je napríklad zatváranie dverí do miestností. Možno sa vám to zdá hlúpe, ale ak je niektorá miestnosť stále otvorená, teplo nemá ako narastať, pretože uniká do ďalších častí domu. Ak máte staré, netesné okná, nezabudnite parapety vystlať zrolovanými uterákmi, aby ste zatvorili časť netesností. Investujte aj do hrubých a ťažkých závesov, ktoré izolujú okná od zvyšku miestnosti. Koberec na podlahe je ďalšou izolačnou vrstvou, ktorá nielenže chráni naše nohy pred studenou podlahou, ale tiež blokuje prenikanie chladu z nižších poschodí domu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Tieto potraviny do chladničky nedávajte! Stratia chuť a živiny

Existuje populárny mýtus, ktorý hovorí, že pred odchodom z domu treba stlmiť radiátory na nulu. Bohužiaľ, na ochladenie miestnosti a jej opätovné ohriatie je potrebné oveľa viac energie, ako si myslíme. Namiesto prerušenia prívodu tepla nastavte radiátory na nižší výkon. Okrem toho extrémne ochladzovanie môže mať za následok tvorbu plesní a vlhkosti, a to je vážny problém.

Okná a radiátory sú najdôležitejšie

Ešte na jeseň by si mal každý zmeniť okná na zimný režim. Ak o jeho existencii neviete, určite to stihnite, pretože zmena jedného nastavenia pomôže znížiť únik tepla. Nie je to zložité a zvládnu to aj ľudia s „dvoma ľavými rukami“. Skontrolujte tiež, či každý radiátor vo vašej domácnosti funguje tak, ako má. Možno zistíte, že niektoré z nich sú odvzdušnené a že využívate len niekoľko desiatok percent ich potenciálu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Skoro každý si takto vypláchne zuby po čistení. Je to však veľká chyba

Takisto sa oplatí pamätať na to, aby ste radiátory nezaťažovali iným nábytkom. Priestor medzi vykurovacou jednotkou a nábytkom by mal byť dostatočne veľký na to, aby sa teplý vzduch šíril do miestnosti a neunikal smerom nahor. Rovnako je zakázané sušenie bielizne a zakrývanie radiátorov rôznymi druhmi hračiek, ako je napríklad polička pre mačky. Každý z týchto trikov vám umožní ušetriť až desiatky Sk mesačne, a ako sa hovorí „zrnko k zrnku…“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *