Epidémia slintavky a krívačky (SLAK) paralyzuje poľnohospodárstvo v Maďarsku a na Slovensku. Počet nakazených hospodárskych zvierat rastie, pričom maďarská vláda naznačuje možnosť zámerného šírenia nákazy.
Šíriaca sa nákaza slintavky a krívačky spôsobuje výrazné ekonomické škody a núti farmárov k hromadnému utrácaniu dobytka. Postihnuté sú nielen veľkochovy v Maďarsku a na Slovensku, ale aj prihraničné oblasti oboch štátov.
V súčasnosti choroba zasiahla štyri veľké chovy v Maďarsku, čo viedlo k drastickým zásahom na farmách. S problémom sa potýkajú aj slovenskí poľnohospodári, ktorí hlásia prvé prípady v pohraničných regiónoch.
Situácia je natoľko vážna, že maďarská vláda nevylučuje ani možnosť umelého pôvodu epidémie.
„Nemôžeme vylúčiť možnosť, že sa nejedná o umelo vytvorenú epidémiu,“ vyhlásil Gergely Gulyás, riaditeľ Úradu vlády Maďarska, ako uviedol portál ATV. Ďalšie podrobnosti o vyšetrovaní však zatiaľ nezverejnili.
Kríza s likvidáciou zvierat: Kafilérie nestíhajú
V dôsledku veľkého množstva utratených zvierat čelí Maďarsko kolapsu spracovateľských kapacít. Kafilérie sú preťažené a nestíhajú tela zvierat likvidovať štandardným spôsobom.
„Nemôžeme ich spáliť, pretože to napomáha rozširovaniu infekcie,“ vysvetlil Gulyás.
Niektoré obce preto pristúpili k zakopávaniu tiel pod zem, čo však prináša ďalšie problémy. V okolí dediny Hegyeshalom si obyvatelia sťažujú na prenikavý zápach a únik tekutín zo zvieracích tiel na povrch. Situácia vyvoláva obavy o hygienu aj o životné prostredie.
Posilnené opatrenia a dezinfekcie na hraniciach
V reakcii na nové ohniská pri hraniciach Slovenska prijala maďarská vláda dodatočné preventívne opatrenia. Len v dvoch nových prípadoch bolo potvrdených až 3 500 nakazených zvierat, píše portál Nový čas.
Medzi najvýraznejšie opatrenia patrí dôkladná dezinfekcia nákladných vozidiel pri prechode cez hranice. Úrady tiež sprísnili monitoring a kontrolu pohybu hospodárskych zvierat v rizikových oblastiach.