Slováci budú môcť vidieť v auguste modrý mesiac. Tento úkaz sa objavuje len zriedka

pexels george becker 375114
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Ľudia, ktorí majú radi pozorovanie nočnej oblohy, majú v tomto auguste dôvod k oslave, pretože sa nám ponúkajú dva vzácne a nádherné astronómne javy – dva splny v jednom mesiaci. Mesiac bude vo fáze splnu hneď dvakrát: najprv 1. augusta a potom znova 31. augusta. A akoby to nestačilo, ten druhý spln sa nazýva modrý Mesiac, čo ho robí ešte zvláštnejším.

Astronómia je oblasťou, ktorá nám ponúka úžasné divy vesmíru a fascinujúce javy, ktoré sa len ťažko dajú opísať slovami. O týchto dvoch splnoch nám poskytuje informácie Vereinigung der Sternfreunde (Spoločenstvo priateľov hviezd), nemecká amatérska skupina astronómov, ktorá sa zaujíma o pozorovanie a štúdium nočnej oblohy.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Putin sa vyhráža Ukrajine. Takto môže zasiahnuť Kyjev

Oba splny budú približne rovnako veľké, čo robí tento jav ešte zaujímavejším. Tento zázrak je možný vďaka tomu, že august má 31 dní, zatiaľ čo mesačný cyklus trvá len 29,5 dňa. Vďaka tejto odlišnosti v dĺžke času medzi jednotlivými mesiacmi sa občas stane, že máme šťastie zažiť dva splny v jednom kalendárnom mesiaci.

Prvý spln sa na nás usmeje už v utorok, 1. augusta, a bude nám najbližšie o 20.32 h. No treba mať na pamäti, že v strednej Európe ho uvidíme až o 21.34 h, keď vyjde nad obzor. Druhý spln nás poteší až na konci mesiaca, 31. augusta, a zíde sa nad nami o 03.36 h, niekoľko hodín po západe Slnka.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Koronavírus dokáže zničiť rakovinu v tele, zistili vedci

Ale čo je to modrý Mesiac a prečo dostal takýto zvláštny názov? Tento termín je známy v anglicky hovoriacich krajinách a značí druhý spln v jednom kalendárnom mesiaci. Tento úkaz je taký vzácny, že ho vyjadrujú pomocou úslovia „once in a blue moon,“ čo v preklade znamená „raz za uhorský rok“. Takýto jav môžeme očakávať až 31. mája 2026, čo nám len potvrdzuje jeho mimoriadny charakter.

Zaujímavým je, že samotný Mesiac nikdy nie je modrý. Túto farbu dostáva len vtedy, ak sa do atmosféry dostanú splodiny rozsiahlych lesných požiarov alebo nastane sopečný výbuch. Vďaka tomu sa javí občas modrastý, no takéto javy sú veľmi vzácne a zvyčajne sprevádzané výnimočnými prírodnými udalosťami.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Čo sa to deje? V Nemecku už vyzývajú ľudí, aby si stavali bunkre

V minulosti mali mesačné fázy veľký význam najmä v poľnohospodárstve, kde sa rozpoznávalo a označovalo troch splnov v rámci jedného ročného obdobia. Aby sa zachovala korelácia medzi lunárnymi fázami a kalendárom, tretí spln v jednom ročnom období sa označoval ako modrý Mesiac. No dnes je tento termín skôr spojený s unikátnou príležitosťou pozorovať dva splny v jednom mesiaci.

Ak vás teda prirodzená krása vesmíru fascinuje, nezmeškajte tento zriedkavý a impozantný jav v auguste. Pobavte sa pri pozorovaní oboch splnov, ktoré nám ponúkne nočná obloha, a oceníte tak krásy astronómie a jej tajomstvá. Zážitok, ktorý si určite budete dlho pamätať.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *