Slováci budú pracovať len 4 dni v týždni: Vieme kedy to začne a ktoré zamestnania

4 dnovy pracovny tyzden

Zavádzanie štvordňového pracovného týždňa sa stáva aktuálnou témou nielen v zahraničí, ale aj na Slovensku. Vzhľadom na výrazné zmeny v pracovnom prostredí, ako je home office a dôraz na work-life balance, firmy začínajú zvažovať nové prístupy k organizácii pracovného času. Jednou z týchto firiem je najväčšia banka na Slovensku, Slovenská sporiteľňa, ktorá momentálne testuje štvordňový týždeň ako pilotný program. Píše o tom portál zoznam.sk

Podľa správy z Hospodárskych novín, banka začne od júna skúšať štvordňový pracovný týždeň na niektorých pozíciách. Ak sa skúsenosti vyhodnotia pozitívne, plánujú ho zaviesť od januára 2024. Riaditeľ ľudských zdrojov banky Martin Čambor uviedol, že cieľom je vytvoriť model, ktorý umožní zamestnancom kvalitne žiť svoj osobný život aj počas pracovného týždňa.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Trik ako nájsť v obchode tie najsladšie jablká. Všimnite si toto

Tento krok by mohol stanoviť trend aj pre ďalšie firmy v bankovom sektore. Ďalšie dve banky, vrátane Tatra banky, tiež uvažujú o zavedení štvordňového pracovného týždňa.

Na Slovensku už existujú príklady firiem, ktoré zaviedli štvordňový pracovný týždeň. Jednou z nich je NN poisťovňa, ktorá v roku 2021 umožnila zamestnancom voľbu medzi pracou od pondelka do štvrtka alebo od utorka do piatka.

Zamestnanci tak majú spolu s víkendom tri po sebe idúce dni voľna na oddych a regeneráciu. Podľa prieskumu zamestnancov, až 83 % z nich potvrdilo zlepšenie rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom a 70 % považuje zavedenie štvordňového týždňa za pozitívny krok. Tento nový pracovný režim nemal negatívny vplyv na efektivitu ani produktivitu zamestnancov.

Štvordňový pracovný týždeň sa stal bežnou praxou v niektorých krajinách. Skúsenosti z Belgicka, Švédska, Nemecka, Španielska, Japonska, Islandu a Nového Zélandu ukázali, že počet odpracovaných hodín v týždni sa znížil, ale produktivita práce zostala rovnaká a kvalita poskytovaných služieb neklesla.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Slováci našli perfektný trik s alobalom a TV ovládačom. Skúste to aj vy

Zamestnanci uviedli pozitívne účinky štvordňového pracovného týždňa, ako je nižší pracovný stres, lepší work-life balance, duševná pohoda a viac voľného času. V niektorých sektoroch, ako je automobilový a strojársky priemysel, by však bolo zavedenie tohto režimu komplikované.

Zavádzanie štvordňového pracovného týždňa sa stáva trendom a môže sa očakávať, že ďalšie firmy budú nasledovať. Výhody pre zamestnancov a zachovanie produktivity sú hlavnými faktormi, ktoré podporujú túto novú pracovnú paradigmu. V konečnom dôsledku, štvordňový pracovný týždeň prináša výhody pre obe strany – zamestnancov a zamestnávateľov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *