Slováci prišli na to, k čomu slúži tento železný kolík v zásuvke

zasuvka

V našich domácnostiach je veľa vecí, ktoré používame automaticky, ale nevieme presne, na čo slúžia, ako sa používajú a aké sú pravidlá ich bezpečnej prevádzky. Podobne máme na prednej strane zásuvky kovový kolík. Viete, prečo je dôležitý pre bezproblémovú prevádzku?

Bežné a dizajnové elektrické zásuvky

Pri rekonštrukcii alebo výstavbe nehnuteľnosti pri výbere zásuviek ideme do detailov. Zaujíma nás farba, vzhľad a kvalita spracovania. Možno až naposledy sa zamyslíme nad funkciou jednotlivých častí zásuvky. Neskôr začneme zásuvky používať celkom automaticky a jediné, čo nás trápi, je ich trvalý nedostatok alebo umiestnenie inde, ako potrebujeme, napriek tomu, ako starostlivo sme plánovali.

Nevyhnutné súčasti zásuvky

V bežnej zásuvke sú dva otvory a uprostred výrazný kovový kolík. Kovový kolík má dôležitú funkciu. Je to uzemňovací kolík a je potrebný na zaistenie bezpečnosti pri používaní elektrických zariadení. Ak sa stane, že zo zariadenia unikne elektrický prúd, odvedie sa do kábla. Kovový vodič odvádza prúd do uzemňovacej tyče, ktorá je zakopaná v blízkosti. Prebytočný elektrický prúd potom nemôže spôsobiť vážne zranenie, pretože smeruje bezpečne do zeme, a nie do tela používateľa.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Nečakajte. Čučoriedky to potrebujú teraz a čas sa kráti

Čo sa deje pri skrate

Ak dôjde ku skratu v pripojenom elektrickom zariadení, jeho elektrické vodiče sú v kontakte so zariadením. V situácii bez uzemňovacieho kolíka v zásuvke by prúd prechádzal telom každého, kto sa zariadenia dotkne. A úraz elektrickým prúdom môže byť smrteľný. Uzemňovací kolík je dôležitý ochranný mechanizmus a zabraňuje vážnym následkom pri zásahu elektrickým prúdom.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Najlepšie miesto na čučoriedky. V lete si tu nazbierate plné košíky

Otvory v elektrickej zásuvke

Ďalšie dva otvory v elektrickej zásuvke sú spojené s fázovým vodičom na ľavej strane a nulovým vodičom na pravej strane. Umiestnenie je cielené a opäť slúži na bezpečnú prevádzku. Samozrejme, že je možné pripojiť elektrický prúd len cez jeden otvor, ale elektrický náboj by potom len prúdil do zariadenia a hromadil sa tam. Tým by sa opäť zvýšilo riziko úrazu elektrickým prúdom. Prietok elektrického prúdu z fázy (napájania) do nulového vodiča je nevyhnutný pre bezporuchovú prevádzku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *