Covid v plnej sile je späť! Začala sa šíriť najnákazlivejšia mutácia koronavírusu

covid

Podľa najnovších správ z Veľkej Británie, variant koronavírusu označený ako JN.1, patriaci do kategórie omikron, predstavuje najrýchlejšie sa šíriaci variant tohto vírusu, aký bol doteraz zaznamenaný. Tento variant, charakterizovaný ako mutácia s vylepšenou schopnosťou uchytenia sa v ľudskej bunke, vzbudzuje obavy medzi vedcami a zdravotníckymi pracovníkmi.

Zo štúdie ZOE Health Study, ktorú cituje portál Independent, vyplýva, že JN.1 je aktuálne dominantným variantom v Spojenom kráľovstve. Jeho rastúca prevalencia, odhadovaná na 84 percent, naznačuje, že sa môže rýchlo rozšíriť aj do ďalších krajín. Prvýkrát bol tento variant identifikovaný v Luxembursku v auguste a odvtedy sa rozšíril najmenej do 12 krajín, vrátane viacerých v Európe.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

K 4. decembru bolo v Spojenom kráľovstve zaznamenaných 302 prípadov tohto variantu. Podľa odborníkov sú symptómy nakazenia podobné ako pri iných variantoch koronavírusu. Lekár Nighat Arif upozorňuje, že aj keď väčšina symptómov sa dá liečiť doma, pri závažnejších príznakoch ako je dýchavičnosť, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc.

Imunologička Sheena Cruickshanková z University of Manchester poukazuje na to, že liečba po nákaze JN.1 môže byť komplikovanejšia a môže viesť k vážnejšiemu priebehu choroby. „Mutácia JN.1 preukazuje schopnosť efektívnejšie sa uchytiť v ľudských bunkách, čo znamená, že infekcia môže byť intenzívnejšia a naše imunitné systémy budú čeliť väčším výzvam pri jej prekonávaní,“ vysvetľuje Cruickshanková.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zmutované šváby sa premnožili v obľúbenej destinácii Slovákov

Centrum pre diagnostiku a prevenciu chorôb (CDC) potvrdzuje, že JN.1 je najrýchlejšie sa šíriaca mutácia koronavírusu zatiaľ zaznamenaná, avšak zatiaľ nevydalo varovanie o zvýšenom verejnom zdravotnom riziku spojenom s týmto variantom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *