Prví Slováci už smerujú do Chorvátska na svoju každoročnú letnú dovolenku. Na mieste pravdepodobne zistia, že ceny sa zvýšili ešte viac ako vlani, keď už boli drahé. Mnohých čaká naozaj nepríjemné prekvapenie, keď sa budú musieť uskromniť.
Preháňajú to
Okrem horšej kvality ubytovania to znamená aj obmedzenie stravovania v reštauráciách, ktoré patria k najväčším skokanom cien. V súčasnosti je takmer nemožné nájsť v turisticky obľúbených lokalitách jedlo za rozumnú cenu. Štvorčlenná rodina tak za večeru bežne zaplatí 50 euro, pričom si nedá nič navyše a k jedlu určite nepije.
Ale bohužiaľ, môžete mať aj veľké nepríjemnosti, keď vojdete do reštaurácie a jednoducho a ľahko vás vtiahnu dovnútra. V minulom roku sa to stalo vo veľkom rozsahu a chorvátsky denník Riportal tieto prípady zaznamenal, z čoho sa dajú získať zaujímavé informácie.
Obzvlášť jeden prípad je obzvlášť krutý, najmä preto, že ho nezažili zahraniční turisti, ale samotní Chorváti. Tí vošli do kaviarne Wagner v obľúbenom letovisku Opatija. Rozhodli sa, že si dajú niečo malé na pitie a na jedenie, ale sotva očakávali, že sa skoro nedoplatia. Zrejme aj preto si najprv nepozreli jedálny a nápojový lístok a hneď si objednali.
Dávajte si pozor
Bola to však veľká škola, pretože nakoniec museli zaplatiť 70 euro, za dve koly, dve kávy, malú vodu a dva sendviče.
Preto možno odporučiť, aby ste si pred objednávkou vždy vypýtali jedálny lístok, kde by mali byť ceny jasne uvedené. Pred návštevou podniku je tiež dobré skontrolovať recenzie na internete. Zvyčajne sa podľa nich dá zistiť, v čom je problém. Napríklad v prípade spomínanej kaviarne Café Wagner by vás určite odradilo množstvo komentárov o tom, že ide o pascu na turistov, čo sa potom jednoznačne potvrdilo.
Zdraželo aj ubytovanie. Ceny v Chorvátsku sa odtrhli z reťaze
Chorvátsko, kedysi považované za cenovo dostupnú turistickú destináciu, sa stáva miestom s narastajúcimi cenami. Podľa správy zverejnenej v Slobodna Dalmacija je zvyšovanie cien dôvodom na obavy nielen pre miestnych obyvateľov, ale aj pre turistov.
Aj keď turistická sezóna sa ešte ani nezačala, ceny týždenného ubytovania pre štvorčlennú rodinu sa už teraz pohybujú okolo 450 eur. Daniel Radeta zo Združenia prenajímateľov informuje, že počas hlavnej sezóny sa cena apartmánu pre štyroch pohybuje minimálne na úrovni 80 eur za noc. Informuje o tom portál Startitup.sk
Tieto ceny sa však týkajú miest s dostatkom ubytovacích možností. Ak sa rozhodnete navštíviť ostrov, očakávajte ešte vyššie náklady, keďže musíte zohľadniť aj náklady na dopravu, ktoré môžu byť značné. Ak si však nechcete vzdať dovolenky v Chorvátsku, ale zároveň nechcete utratiť veľa peňazí, mali by ste sa vyhnúť ostrovom ako Vis alebo Dubrovník, Split, Hvar, Opatija alebo Rovinj. Aj tieto lokality si totiž vyžadujú minimálne tisíc eur za týždennú dovolenku pre štvorčlennú rodinu. A to ešte nezahŕňa výdavky na pohonné hmoty, verejnú dopravu, zmrzlinu a kávu. Ak pridáte pravidelné stravovanie v reštauráciách, suma sa rapidne zvýši.
Ak hľadáte lacnejšie možnosti, môžete zvážiť ubytovanie v lokalitách ako Makarska, Rogoznica, Vir alebo Čiovo, kde nájdete cenovo dostupnejšie možnosti. Ak si chcete ušetriť, odporúča sa navštíviť Chorvátsko mimo sezóny, kedy môžu byť ceny ubytovania až o 30 % nižšie.
Dragan Brnič z cestovnej kancelárie Šiloturist sa pre portál Novi List vyjadril o raste cien. Jeho slová naznačujú, že ceny ubytovania v porovnaní s minulým rokom sa zvýšili až o 15 %. Ak nájdete ubytovanie za nízku cenu, pravdepodobne ide o miesto vzdialené od pláže alebo o ubytovanie nižšej kvality.
Turisti, ktorí plánujú stráviť svoju dovolenku v Chorvátsku, by mali byť pripravení na vyššie náklady. Je vhodné dovolenku si plánovať vopred, zvažovať rôzne možnosti a porovnávať ceny ubytovania a ďalších výdavkov.
Utratiť sa dá pes nie peniaze
V názve článku píšete o Slovákoch, v článku o Chorvátoch…
Píšete o chorvátsku ako o najdrahšie krajine na svete ale stačí sa pozrieť na naše Slovensko a dovolenka vás stojí minimálne o polovicu viac ako v spomínanom chorvatsku