Ako ušetriť peniaze za elektrinu bez toho, aby sme znížili svoj štandard? Nemusíme robiť extrémne dramatické kroky, stačí, ak budeme dôsledne dodržiavať celkom jednoduché, logické, ale účinné odporúčania odborníkov. Na čom konkrétne sa dá v domácnosti ľahko ušetriť?
Pranie
Zapínajte práčku len vtedy, keď je plne naplnená. Ak je bielizeň dostatočne znečistená, vyberte si čo najkratší cyklus a perte na nižších teplotách. Nielenže ušetríte náklady na energiu, ale bielizeň sa bude aj menej opotrebovávať. Veľa energie spotrebuje aj sušička bielizne, preto si premyslite, či ju naozaj potrebujete používať po celý rok. V lete sušte radšej vonku.
Kuchyňa
Chladnička je ďalším z najväčších „žroutov“ energie, preto skontrolujte, či sú chladnička aj mraznička nastavené na ideálnu teplotu. Zlé tesnenie narobí veľa škody, preto ho raz za čas skontrolujte.
Ak to vašim potravinám neublíži, vždy radšej ohrievajte v mikrovlnnej rúre namiesto sporáka, spotrebuje oveľa menej energie. Naklápajte hrnce s pokrievkami. Aj umývačku riadu by ste mali zapínať len vtedy, keď je úplne naplnená, ideálne na úsporný program.
Kúrenie
My Slováci máme radi, keď sú naše domovy vyhriate aspoň na 23 °C. Nielenže to nie je najlepšie pre vaše zdravie, ale škodí to aj vašej peňaženke. Pravdepodobne sa to nestane zo dňa na deň, ale skúste sa postupne dostať v zime niekde na 20-21 °C, uvidíte to na svojom účte.
Elektronika
Naše domácnosti sú plné drobnej elektroniky. To nie je problém, dokonca ani nabíjanie nie je problém. Problém je, keď všetky tieto spotrebiče bežia úplne zbytočne. Preto je najlepšie vypnúť všetko, čo nemusí bežať, hneď po použití, ale pokojne tak urobte aj večer. Na tento účel sú veľmi praktické predlžovacie káble s vypínačom. Všetko jednoducho vyriešite jedným pohybom.
Väčšia investícia
V prípade rodinného domu nie je na škodu skontrolovať izoláciu alebo nainštalovať solárne panely. Raz za niekoľko rokov sa oplatí skontrolovať trh a zistiť, či neplatíte za elektrinu viac, ako je potrebné.