Slovák predáva hmyz na jedenie a chváli deti: Deti sú najlepší zákazníci, lebo nemajú predsudky

hmyz potraviny

Na Slovensku sa zisťuje, že zákony týkajúce sa chovu a spracovania jedlého hmyzu pre potravinársky priemysel nie sú dostatočne pripravené. Táto skutočnosť vyvoláva obavy u predajcu Mareka Vizyho, ktorý by v budúcnosti rád prevádzkoval vlastnú farmu hmyzu, podobne ako v susednom Česku. V porovnaní s pobaltskými krajinami a západnou Európou je Slovensko v tejto oblasti pozadu a nevykazuje výrazný záujem o jedlý hmyz. Píš o tom portál Euractiv.sk

V rozhovore s predajcom Marekom Vizym sme sa dozvedeli, že niekoľko faktorov bráni rozvoju trhu s jedlým hmyzom na Slovensku. Jedným z nich je predsudok sprevádzajúci tento nový druh potravín a vysoká cena. Vizy porovnáva súčasný stav s nástupom elektromobilov, keď boli pôvodne dostupné len pre úzku skupinu ľudí a ich výrobný proces nebol dostatočne efektívny.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Slováci dnes čakajte výdatné sneženie. V týchto mestách napadne až 35 cm snehu

Vizy tvrdí, že podobná situácia sa týka aj jedlého hmyzu. Výrobné procesy sa však neustále zdokonaľujú a efektivita sa zvyšuje. „Na Slovensku sa s touto formou potravín experimentuje len pár mesiacov. Keď sa zefektivní celý dodávateľský reťazec, vrátane chovu, výroby a distribúcie, očakáva sa, že dopyt a trh sa zvýšia a ceny sa ustália na úrovni, ktorá bude príťažlivá pre dodávateľov aj spotrebiteľov,“ vysvetľuje Vizy.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Arktický vzduch ide na Slovensko! Takto padnú teploty cez víkend

Marek Vizy je zakladateľom prvotriedneho e-shopu Whizbe, ktorý ponúka jedlý hmyz a potraviny s obsahom hmyzu.

„Deti sú najlepší zákazníci, lebo nemajú predsudky“ tvrdí predajca.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *